Najdôležitejší základ

| Editoriál | 20. 4. 2015

Aj vy máte traumu zo škôlky? Ja veru hej, ale nie z tej svojej. Po výške som krátko pracovala v istej materskej škole a moje zážitky z nej sa dajú pripodobniť k domu hrôzy. Neustály zhon, vysokofrekvenčný krik učiteliek, poháňanie detí, aby sa rýchlo prezliekli, rýchlo najedli, rýchlo umyli, rýchlo dohrali, rýchlo vytoto…

LusiKeď sa dva a polročné dieťa nevedelo samo obuť, s vrčaním ho „pedagogička“ schňapla a nasilu mu napchala nôžky do topánok. Zarazený drobec sa ani nestihol rozplakať, lebo už bol premiestnený na dvor s príkazom, aby sa rýchlo hral. Ak nejaké z detí nerozumelo pojmu „rýchlo“ – dostalo sa mu usmernenia: „Nestoj tam ako teľa!“ Učiteľky odjedali z detských porcií, brali si domov rodičmi nanosené hygienické potreby. O vulgarizmoch a posmeškoch škoda reči. Cítila som sa ako v nejakom surreálnom filme a vravela si, že isto nie som súčasťou toho, čo zachytávajú moje zmysly. Vydržala som tam zopár týždňov, pričom každý deň som dumala, či mám škôlku niekde nahlásiť. Našťastie sa zahubila sama.

Dodnes si presne pamätám tváre všetkých detí. Nevyzerali nešťastne, ale ktovie, aké následky si navždy odniesli vpísané do svojho podvedomia. Prvých šesť rokov dieťaťa je najintenzívnejších, tvoria si základ na celý život. A hlavnou ingredienciou ich vývinu by mala byť láska. Inak povedané pohoda, pokoj, porozumenie, záujem dospelého, trpezlivosť a viera v detské schopnosti. Vyspovedali sme tri ženy, ktoré sa venujú rôznym deťom, v celkom odlišných podmienkach, využívajúc vlastné prístupy. Súkromná Kreatívna škôlka stavia na princípoch montessori, študentka Mária Mydliarová pripravuje pre detská z Luníka IX zážitkové workshopy a Irma Horváthová pomáha mládeži žijúcej v chatrčiach zvládnuť základnú školu, pretože ich túži vidieť ako maturantov či absolventov univerzít. Deťom stačí podať prst s láskou, ostatné už zvládnu samy.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajrajsienoviny.sk

vysoka kvalita

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 7/2015. Foto: Katharina Kosturska, www.katharinafoto.sk

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najdôležitejší základ

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems