Kratochvíle, čo liečia

| Editoriál | 6. 4. 2015

Keď Linda van Dalen v našom rozhovore uviedla, že každá kreatívna aktivita je vlastne terapeutická, urobila som si medzi známymi malý prieskum. Na sociálnej sieti som nechala účinkovať status s otázkou: Pri akej tvorivej aktivite sa uvoľníte? Odpovede pribúdali a objavovali sa medzi nimi viac či menej kreatívne činnosti. Rozdelila by som ich do troch skupín.

LusiNajobľúbenejšou tvorivou a oddychovou kratochvíľou zároveň sa stalo kreslenie. Vyfarbovanie omaľovániek, mandál či intuitívne čarbanie získalo najviac bodov. Za kreatívne treba považovať aj štvorhodinovú hru na klavíri, háčkovanie taburetiek, decoupage a tvarovanie zvieratiek z peny počas kúpeľa. Druhú skupinu naplnili domáce práce, také rozmanité, že ich možno hľadať na osi od užitočné po mierne obsedantné. Konkrétne išlo o pečenie šišiek, hobľovanie, pílenie, lakovanie dreva, precízne čistenie vane, umývadla i celej kúpelne, maľovanie bytu, drhnutie špár v dlažbe a pripravte sa, už to prichádza – usporiadavanie korenín podľa abecedy, spodnej bielizne podľa pohodlnosti, detského body podľa výhrevnosti, radenie tričiek do stĺpca či uloženie partnerových košieľ podľa farby. A to nie je všetko. Tretiu skupinu extra uvoľňovacích prácičiek tvorili čistenie uší, respektíve ošetrovanie psieho oka. Nezaraditeľným bonusom bola odpoveď – „poddžubovanie“ pseudoautorít. Nuž, každý máme to svoje, čo nás dokáže upokojiť. Otázkou je miera tvorivosti v spomenutých zábavkách. Proti gustu však argumentovať nebudeme. Aj keď, na záver mi tu ešte svieti odpoveď našej zástupkyne šéfredaktora. Gabika K. K. totiž tvrdí, že na ňu terapeuticky pôsobí písanie diktátu. Ktovie, či pochopila zadanie?

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 6/2015. Piesková terapia pomáha uvoľniť napätie. Foto: Jozef Žiaran

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 6/2015. Piesková terapia pomáha uvoľniť napätie. Foto: Jozef Žiaran

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kratochvíle, čo liečia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems