Dobrodružné novinky v SteelParku

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Rozhovory | 6. 4. 2015

Navštívili ste už SteelPark? Vedecko-technické centrum pre deti a mládež nájdete v areáli Kasárni/Kulturparku a obľúbite si ho, aj keď máte školské roky dávno za sebou. A pravdepodobne sa aj niečo doučíte. Najmä, ak fyzika či chémia neboli vašimi najobľúbenejšími predmetmi. V SteelParku totiž zákony sveta vysvetľujú pútavé stanovištia, kde sa človek učí hrou. A funguje to. Témy ako Elektrina v našom srdci, Ako kmitá plech či Lis na plechovky, je najlepšie vyskúšať si na vlastnej koži bez zbytočného bifľovania.

Kreatívna fabrika aktuálne pripravuje prepojenie s medzinárodnými vedeckými centrami. Cieľom je podporovať vedu a inovovať expozíciu SteelParku. Pretože zábavné technické centrum sa snaží vedu a techniku zatraktívniť nielen pre žiakov a študentov. Najnovšie SteelPark spolupracuje aj s oddelením didaktiky fyziky Univerzity P. J. Šafárika a ponúka Bádateľské prírodovedné laboratórium, kde sa každý mesiac obmieňajú experimenty. Viac prezradila manažérka SteelParku Zuzana Filčáková.

SteelPark má mnoho pútavých stanovíšť. Ktoré najväčšmi priťahujú detskú pozornosť?

Najnavštevovanejšie stanovište je geologický vrták, ktorým sa deti prevŕtajú do stredu zeme a sledujú, akými vrstvami zeme prechádzajú. Okrem toho je zaujímavá magnetická lezecká lávka. Touto šikmou plošinou prechádzajú deti v magnetických topánkach. Často zaujme aj 3D kino a robotický futbal. Okrem toho je veľmi úspešná aj prednáška levitujúci vláčik a vákuové experimenty. Vertikálnym šplhadlom sa deti vedia dostať na prvé poschodie vlastnou silou.

Priblížte nám novinku SteelParku – Bádateľské prírodovedecké laboratórium. Čo v ňom na návštevníkov čaká?

Ponúkame na úvod dve aktivity. Prvou je Autíčko na solárny pohon. Projekt má medzipredmetový charakter (ekológia, chémia, fyzika). Náplňou aktivity bude analýza autíčka vyrábajúceho vodík pomocou elektrolyzéra. Vyrobený vodík využíva palivový článok, čo dodáva elektromotoru elektrickú energiu. Jednoducho, autíčko sa pohybuje na základe energie získanej z rozkladu vody. Na jeho chod nepotrebuje batérie, ani elektrickú energiu „zo zástrčky“, čiže šetríme životné prostredie. Na konci aktivity budú jednotlivé družstvá súťažiť so svojimi autíčkami v dĺžke jazdy či rýchlosti.

Druhý projekt dostal názov Ako netopier zachytí náš pohyb, a ide o fyzikálnu aktivitu. Na základe senzora polohy budeme pozorovať, znázorňovať a napodobňovať rôzne pohyby, rovnomerné i zrýchlené. Mladí vedátori sa naučia pracovať s LabQuestom, prenosným meracím rozhraním. Funguje to tak, že na displeji sa postupne vykresľuje graf pohybu, čiže hneď vidíme, ako sa hýbeme my, alebo iné predmety. Obe aktivity sú určené pre žiakov 8. až 9. ročníka a pre stredné školy. Konajú sa od 1. apríla do 30. mája 2015.

Nájdu si zábavu v SteelParku aj predškoláci?

Zábavu v SteelParku si určite nájdu aj predškoláci, pretože sa môžu zahrať s exponátmi a s vedeckými hračkami. Všetko je možné si vyskúšať a môžu sa zahrať aj v interaktívnom pieskovisku, kde si vytvoria svoju vlastnú krajinku.

Ďakujem za rozhovor.

SteelPark, Kukučínova 2, Košice

Otváracie hodiny:

Pondelok – Piatok: 9:00 – 13:00 (rezervácie)

Streda – Piatok: 14:00 – 18:00 (verejnosť)

Sobota – Nedeľa: 14:00 – 18:00 (verejnosť)

Do Bádateľského prírodovedného laboratória sa môžu nahlásiť školy alebo skupiny prostredníctvom mejlu: zuzana.filcakova@k13.sk alebo telefonicky: 0918 178 445, 055/300 93 01. Viac informácií nájdete na stránke: www.steelpark.sk.

Lucia Radzová
Foto: archív SteelParku

Magnetická lávka pre dobrodruhov.

Magnetická lávka pre dobrodruhov.

Robotické rameno trénuje jemnocit.

Robotické rameno trénuje jemnocit.

Dynamická levitácia “učí“ lietať.

Dynamická levitácia “učí“ lietať.

Elektrina v našich svaloch

Elektrina v našich svaloch

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dobrodružné novinky v SteelParku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems