Ako znejú Padajúce hviezdy?

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 6. 4. 2015

Druhé tohtoročné Netradičné rozprávanie o hudbe MusicZoom nesie podtitul Padajúce hviezdy. Hudobný publicista a akordeonista Peter Katina bude hovoriť o tom, ako to vyzerá, keď začínajúcu kariéru náhle a rýchlo ukončí tragická udalosť či choroba.

Pod titulom Padajúce hviezdy sa ukrývajú osudy mladých hudobníkov z oblasti klasickej hudby a džezu. Ich talent a kariéra bola dôsledkom úmrtia, zranenia či trvalej indispozície ukončená skôr, ako sa mohla naplno rozvinúť. Títo interpreti síce zažiarili na scéne krátko, získali však slávu a vďaka úspešným koncertom a nahrávkam sa zapísali do dejín hudby ako majstrovskí virtuózi, improvizátori a hudobné osobnosti. Rozprávanie budú tradične sprevádzať hudobné ukážky v špičkovom umeleckom predvedení svetových sólistov a zoskupení. Príďte si aj vy vypočuť nevšedné príbehy, dozvedieť sa o čosi viac z dejín hudby a v neposlednom rade prežiť výnimočný hudobný a kultúrny zážitok. Podujatie sa bude konať 15. apríla o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

Peter Katina o objavovaní Padajúcich hviezd

Čo vás inšpiruje k hľadaniu a skúmaniu osudov Padajúcich hviezd?

Skúmanie osudov mladých hudobníkov, ktorých kariéra bola poznačená nečakane tragickými okolnosťami sa priam ponúka na spracovanie v podobe rozprávania o ich živote, tvorbe a umení a samozrejme, ukážkami ich hudobného umenia. Ide o čisto umeleckú koncepciu, bez akéhokoľvek náznaku o vyhľadávanie senzácií a kuriozít. Umelecké kvality vybraných osobností sú na prvom mieste kritéria výberu.

Ako prebieha objavovanie takejto hudby?

Objavovanie týchto stratených osudov je detailná práca, ktorá spočíva vo vyhľadávaní referencií, nahrávok a ohlasov z dobovej tlače a následne podlieha selekcii, aby som mohol prezentovať žánrovo pestrý a osobitý výber Padajúcich hviezd  hudobného sveta.

Klára Hrenykóová, Peter Katina

music

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako znejú Padajúce hviezdy?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems