Veľká Klasika v Dome umenia

| Hudba, Pozvánky | 9. 3. 2015

Koncert A cyklu Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) ponúkne poslucháčom 19. marca dva veľké skvosty klasickej hudby.

Štatna filharmonia Košice - Jaroslav Ľaš

Brahmsov druhý koncert pre klavír o orchester zaznamenal veľký úspech už pri premiére v roku 1881. Symfonický charakter tohto štvorčasťového koncertu vyžaduje od klaviristu nielen majstrovskú techniku, ale aj subtílnu muzikalitu. Priestor pre exhibíciu a virtuozitu nahrádzajú precíznosť, nadhľad a pokora. Tie si poslucháči vypočujú v interpretácii Jana Simona, sólistu Symfonického orchestra českého rozhlasu, ktorý vystupuje s renomovanými svetovými telesami.

V druhej časti večera zaznie Symfónia C dur Franza Schuberta, ktorá sa označuje aj podtitulom „Veľká“. Prvotne sa takto nazvala kvôli jej odlíšeniu od skladateľovej predošlej symfónie C dur „Malej“. Veľkosť kompozície tkvie okrem iného aj v „nebeských dĺžkach“, ktoré tvorí neobyčajné melodické bohatstvo tohto kráľa piesní. Okrem nich sa symfónia vyznačuje originálnym zvukovým koloritom a prvkami rakúskej ľudovej hudby. Veľkolepé dielo právom patrí medzi skvosty romantického symfonizmu a pod kupolou Domu umenia v Košiciach zaznie pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera.

Mariana Lechmanová
Foto: Jaroslav Ľaš

Súťažiť o lístky na koncert Veľká klasika môžete TU.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľká Klasika v Dome umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems