U(p)letená detská móda s Janou Polak

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda, Pozvánky, Rozhovory | 9. 3. 2015

Od poslednej výstavy Fashion KidLab neprešiel ani mesiac a deti sa už pustili do prípravy ďalšej módnej kolekcie. Tentokrát vymenili kúsky látok za úpletové špagety. Viac o tom, čo všetko s nimi skúšajú, prezradila košická návrhárka Jana Polak.


Vediete štvrtú sériu worshopov Fashion KidLab a pokračujete tak v práci, ktorú si vyskúšali Ida Sándor, Miloslava Hriadeľová a Marcel Holubec W. Je pre vás výzvou nasledovať ich a priblížiť deťom ďalšiu kapitolu zo sveta módy?

Na workshopoch je vidieť odlišnosť prístupu každého dizajnéra. Vnímam to ako inšpiratívnu rozmanitosť a som vďačná za to, že môžem byť jej súčasťou. Práca s deťmi však pre mňa nie je nič nové. Okrem tej každodennej s mojimi dvoma som viedla výtvarný odbor na základnej umeleckej škole, aj rôzne módne workshopy pre dospelých. 

KidLab plagát

Na workshopy chodia deti, ktoré si už navrhovanie odevov vyskúšali a zároveň aj také, čo sa s ním stretávajú prvýkrát. Sú podľa vás „skúsení detskí návrhári“ šikovnejší či odvážnejší, než nováčikovia?

Na Fashion KidLab-e sa vystrieda veľa detí, no jediný rozdiel, ktorý medzi nimi vidím, je vekový. Mojou úlohou je vyplniť náš „časopriestor” tak, aby som zaujala každé jedno z nich. Tie šikovné sa naučia niečo nové a tie ešte šikovnejšie môžu svoju zručnosť zdokonaliť. Prinajmenšom v nich môžem „poštekliť” záujem cibriť si vlastné schopnosti, o ktorých ani netušia, že ich majú.

Témou workshopov sa stali úplety, ktorým sa sama venujete. Čím môže toto oblečenie zaujať deti?

Pri výbere témy bolo pre mňa dôležité, aby odzrkadľovala môj tvorivý svet, do ktorého môžu deti vstúpiť na každom našom stretnutí. Úplet ako materiál je inšpiratívny. Má nekonečne veľa výrazových možností aj spôsobov spracovania. Závisí to od uhla pohľadu. Snažím sa  pomôcť deťom tento nový uhol nájsť a téma workshopu mi v tom pomáha. S úpletom sa navyše veľmi dobre pracuje a zdá sa, že aj deti to baví.

Predpokladám, že rovnako, ako na predchádzajúcich workshopoch, aj vy budete s deťmi skúšať nové techniky výroby. Využijú ich i mimo svet módy?

Na KidLab-och skúmame možnosti materiálov priamo pri práci s nimi. Striháme a naťahujeme úpletové špagety, farbíme ich, pletieme, viažeme, ukladáme, lepíme, splietame, podlepujeme a kombinujeme. Cibríme si dekoratívne schopnosti, fantáziu, ale hlavne predstavivosť. To všetko môžu deti využiť v každodennom živote.

Koncom marca sa chystá aj záverečná vernisáž workshopu. Máte už predstavu, ako bude vyzerať a čo bude jej hlavnou ideou?

Mám v tom úplne jasno. Predstavujem si zaujímavo nainštalované kúsky odevov ako objekty, čo upútajú svojou inakosťou, rozmanitosťou, farebnosťou, ale hlavne energiou, ktorú vyžarujú. Verím, že bude presne taká, akú sme dávali do každého nášho stretnutia.

Ďakujem za rozhovor.

Vernisáž výstavy Fashion KidLab s témou úplet sa uskutoční 19. marca o 17:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku, pavilón Foxtrot.

Veronika Samková
Foto: archív Fashion KidLab

Na aktuálnom Fashion KidLabe deti vymenili látku za úpletové špagety a vytvárajú z nich námety na ďalšiu módnu kolekciu.

Na aktuálnom Fashion KidLabe deti vymenili látku za úpletové špagety a vytvárajú z nich námety na ďalšiu módnu kolekciu.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: U(p)letená detská móda s Janou Polak

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems