Tajomné jaskyne zaujali

| Pozvánky, Reportáž | 23. 3. 2015

Kúsok nádhernej slovenskej prírody sa na istý čas preniesol do Košíc. Vo štvrtok 5. marca sa totiž uskutočnila vernisáž výstavy o jaskyniach v Slovenskom krase, na ktorú sa prišli pozrieť desiatky zvedavcov.

Súčasťou vernisáže boli aj prednášky. Najprv historička Baníckeho múzea v Rožňave Gabriela Kolesárová návštevníkom porozprávala o histórii a zbierkach múzea. Následne sa slova ujal autor výstavy Jaroslav Stankovič. Vo svojom prejave spomínal význam zápisu jaskýň danej oblasti do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO, zaujímavosti o samotnom území, prácu jaskyniarov a vedeckých pracovníkov či ich publikačnú činnosť. Mimochodom, ubehlo už 20 rokov, odkedy bol nominačný slovensko-maďarský projekt Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu odsúhlasený v Berlíne Výborom svetového dedičstva. Zápisom sme sa teda zaviazali, že budeme zachovávať a odovzdávať toto prírodné bohatstvo ďalším generáciám. Po prednáške mali návštevníci možnosť porozprávať sa s autorom. A záujem bol teda veľký. Ostatní sa začítali do obsahu 16-tich vystavených panelov. Na každom z nich sa nachádzajú fotografie sprevádzané náučným textom. Expozície zasa verejnosti predstavujú vzácne jaskynné nálezy a kompletný výstroj jaskyniarov. Ak patríte medzi milovníkov prírody, fascinuje vás podzemný svet, alebo chcete vidieť zub mamuta, ste vítaní.

Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch Regionálneho informačného bodu Terra Incognita na Hlavnej 48 v Košiciach. Šancu máte do 4. apríla. Zároveň prijmite pozvanie aj do Baníckeho múzea v Rožňave, alebo navštívte niektorú z unikátnych jaskýň Slovenského krasu.

Dana Karabinošová

JaskyneUnesco_poster_web

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tajomné jaskyne zaujali

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems