Satine kreslí tváre superhrdinov

| Rozhovory, Téma čísla | 23. 3. 2015

Má hlavu plnú obrázkov a vlastnými rukami dokáže vytvoriť celý svet. Jej pseudonym poznajú skôr naši západní susedia, no najkrajšie roky života strávila v Košiciach. Na tunajšom trhu by sa so svojou tvorbou neuživila, a tak skúša šťastie za hranicami. Venuje sa komiksu a svoju vášeň pretavuje do obálok grafických noviel. „Som Satine Zillah a verím, že moja práca rozpráva sama za seba,“ predstavuje sa nadaná výtvarníčka Karolína Kavková (1991).


Máš vyštudovanú tunajšiu Školu úžitkového výtvarníctva a tvoje ďalšie kroky smerovali na Fakultu umení Technickej univerzity. Po roku si z nej však odišla. Prečo?

ŠUVku považujem za tie najkrajšie študentské roky. Na FU TUKE mi nevyhovoval systém výučby. Kreslím realisticky a na Fakulte umení sú podľa mňa všetci unesení z abstrakcie, o ktorej dokážu filozofovať celé hodiny. Profesori prerábajú žiakov na svoj obraz.

Myslíš si, že ak má niekto dostatok talentu, škola nie je až taká potrebná?

Všimla som si, že na Slovensku aj v Česku je práve titul pre väčšinu kupcov a zberateľov dôležitý. Skúste v predajných galériách spočítať diela netitulovaných umelcov. Bude ich málo. To značka Mgr. art. predáva. Ak má človek nadanie, titul mu môže byť ukradnutý. Talent sa nikdy nestratí. Nájde si cestu, ako sa predať a byť úspešný. Poznám však aj ľudí, ktorí študujú, pretože sa jednoducho chcú naučiť viac a škola ich napĺňa.

Prečo si sa rozhodla venovať práve komiksovej tvorbe?

Moje prvé komiksy vznikli ešte predtým, než som zistila, čo to komiks vlastne je. Jednoducho som kreslila do linajkovaného zošita príbehy a každý list bol jeden panel (komiksová scéna, pozn. red.). Postupne sa moja láska k tomuto médiu prehlbovala. Nebolo to rozhodovanie, ale prirodzená voľba. Milujem knihy a filmy a komiks je vďaka spojeniu písma a obrazu niečo ako zlatý stred. Je to svet, ktorý si môžem stvoriť na stole vlastnými rukami, a to ma fascinuje.

Pracuješ na voľnej nohe. Ako sa dostávaš k zákazkám?

Tvorím skôr pre zahraničných klientov, pretože na Slovensku a v Česku by sa tým, čo robím, nedalo uživiť. A ak áno, tak veľmi biedne. K zákazkám som sa v minulosti dostávala náhodou. Jednoducho som svoje práce šírila na internete a klienti si ma už nejako našli. Teraz si už hľadám prácu sama na rôznych umeleckých stránkach, kde sú vypísané ponuky. Touto cestou som sa dostala napríklad k ilustrovaniu komiksu The Most Dangerous Game alebo k obálkam pre komiksové štúdio Only Human. Mnoho tunajších ponúk na ilustrovanie som odmietla, pretože ich chceli zadarmo s tým, že by mi plácou boli percentá z predaja. Ale ja tie mesiace tvorby musím z niečoho žiť, a preto sledujem skôr zahraničný trh, ktorý mi vyhovuje.

Detstvo si prežila v Košiciach. Premýšľaš niekedy nad tým, že by si sa sem vrátila a rozvírila vody tunajšej malej komiksovej scény?

V Košiciach som bývala až do svojich devätnástich. Vrátiť na Slovensko by som sa už asi nechcela, i keď tu vždy rada trávim čas. Som predsa Slovenka a vždy sa tak budem cítiť. Uvidíme, či bude v mojich silách niekedy niečo víriť.

Pôsobíš aj ako lektorka na súkromnej škole v Česku. Akí sú tvoji žiaci a aká si ty učiteľka?

Učím v škole Malba a kresba v Prahe kurzy komiksu a tabletu. Rada odovzdávam ďalej to, čo už viem, hlavne, ak je o to záujem. Pamätám si, ako ťažko sa mi hľadali informácie o komikse a technikách. Iste je veľa takých ako ja, túžiacich dozvedieť sa o tomto médiu viac. Moji žiaci majú od 12 až do 60 rokov a keďže si sami za kurz platia, je jasné, že na ňom nie sú nasilu. Myslím si, že som k nim priateľská. Nechávam ich rozvíjať svoju fantáziu, nech sú sami sebou aj za cenu, že sa chvíľku potrápia s vymýšľaním. Nechcem v ich prácach vidieť seba. Snažím sa len usmerňovať a vylepšovať z profesionálneho hľadiska to, na čo sami prišli. Skvelé je, že si počas vyučovania môžem robiť aj svoju „druhú prácu“, čiže napríklad kresliť komiks. 

Talent sa nikdy nestratí. (Satine Zillah)

 

Mladá Košičanka so pseudonymom Satine Zillah sa živí komiksovou tvorbou.

Mladá Košičanka so pseudonymom Satine Zillah sa živí komiksovou tvorbou.

Ako dlho ti trvá vytvoriť jeden obraz a aké postupy či techniky najčastejšie využívaš?

Sú maľby, ktoré spravím za sedem hodín. Iné mi trvajú dva dni, ďalšie aj mesiac. Maľba obálok a zákaziek pre klientov trvá väčšinou tri týždne. Sú detailné a obyčajne majú veľkosť 45 x 65 cm. Na ne používam gvašové farby (krycie farby podobné akvarelovým, pozn. red.) a po novom aj techniku airbrush (rozprašovanie farby, pozn. red.). Najviac sa mi páči olejomaľba, ktorú používam na vlastné projekty. Stránku do komiksu zvládnem pentelkou za 2 až 3 dni. Viem, že sa to zdá byť zdĺhavé, ale nechcem pustiť do sveta niečo, za čo sa budem hanbiť.

Čo sa kreslí najťažšie?

Asi to bude znieť zvláštne, ale pre mňa je najťažšie začať prvé ťahy na prázdny papier. Najviac si užívam kreslenie ľudských tvárí. Aby boli kresby čo najrealistickejšie, najprv fotografujem ľudí v pózach, ktoré chcem namaľovať. Podľa snímok potom kreslím postavy a mením ich podľa vlastnej fantázie a požiadaviek klientov.

Komiksy sú svetom nekonečných možností, ktorý sa neustále rozrastá. Myslíš si, že aj napriek tomu sa v ňom dá preraziť a zaujať niečím novým?

Súčasná doba komiksovej tematike praje a preraziť práve teraz je možno jednoduchšie, než kedykoľvek predtým. Dúfam, že ľudia nebudú ospevovať len komerčných superhrdinov, ale že sa zrodí aj nejaký nový, dosiaľ ešte „neokukaný“ typ, čo komiks posunie ďalej. 

Ty sama ale kreslíš hlavne „komerčných superhrdinov“ z komiksov Marvel a DC. Máš v hlave nápady aj na vlastné postavy?

Kreslím známych hrdinov, pretože sú to poväčšine zákazky. Zo všetkého najradšej by som však tvorila svoj vlastný príbeh. Píšem knihu a tú chcem premeniť na komiks. Dalo by sa povedať, že pre tento sen žijem a občas sa mi dokonca prihodia presne také situácie, ktoré chcem vo svojom diele zaznamenať. Dejovú líniu držím v tajnosti, ale prezradím, že to bude o motivácii a sile ducha hlavnej postavy v tých najhorších podmienkach.

Čo je pri komikse dôležitejšie – krásne kresby či pútavý príbeh?

Komiks je spojenie obrazu a písma. Aby bol hodnotný, je potrebné, aby boli obe tieto zložky čo najlepšie. Osobne si škaredo nakreslený komiks ani neprečítam.

Ako by si definovala svoju tvorbu?
Rada dávam hrdinom tvár. Chcem vpísať ich charakter do jej výrazu. Snažím sa ich priblížiť normálnym ľuďom.

Vraj si perfekcionistka a žiadna kresba sa ti po dokončení nepáči. Prečo?

Niekedy to tak bolo, ale čím viac kreslím, tým viac sa zlepšujem a tým mám svoje diela radšej.

Kde všade môžeme tvoje kresby vidieť alebo sa s nimi stretnúť?

Svoju tvorbu zverejňujem na satinezillah.weebly.com alebo na Facebook fan page pod menom Satine Zillah Art.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech a aký je tvoj najväčší sen?

Mojím najväčším úspechom je, že mám prácu, ktorá nie je prácou, že ma živí to, čo milujem a že po sebe vidím výsledky. Túžim svoj komiks zrealizovať a jeho príbehom ľudí motivovať.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková
Foto: Satine Zillah

Satine najprv fotografuje pózy, ktoré chce znázorniť, aby boli jej kresby čo najreálnejšie. Na obrázku plagát Wolverine vs. Sabretooth maľovaný vodovými farbami.

Satine najprv fotografuje pózy, ktoré chce znázorniť, aby boli jej kresby čo najreálnejšie. Na obrázku plagát Wolverine vs. Sabretooth maľovaný vodovými farbami.

 Kresba do vlastného komiksu Satine s názvom Havoc.

Kresba do vlastného komiksu Satine s názvom Havoc.

Satine 1 C

Punisher. Foto: Satine Zillah

Punisher

 

Kresba komiksu pre hudobný klip, technika čierne pero.

Kresba komiksu pre hudobný klip, technika čierne pero.

Ilustrácia do grafickej novely The Most Dangerous Game, ktorá bude adaptáciou sci-fi poviedky amerického autora Richarda Connella.

Ilustrácia do grafickej novely The Most Dangerous Game, ktorá bude adaptáciou sci-fi poviedky amerického autora Richarda Connella.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Satine kreslí tváre superhrdinov
  1. […] Košičanka Satine Zillah, čo našla svoje uplatnenie až za hranicami. Hovorí, že talent sa stratiť nemôže. Otázne […]

    Komentoval Obdarení | Zajtrajšie noviny dňa 23.03.2015 o 15:27:03

  2. Dobrý deň, Chcel by som sa aj ja uplatniť ako umelec. Komiksy kreslím už od 6. triedy na ZŠ a myslím že som v tom stále lepší. Preto by som sa vás chcel opýtať na tie umelecké stránky kde majú tie ponuky. Ako sa tie stránky volajú? Prosím poraďte mi.

    Komentoval Pepši dňa 15.04.2015 o 18:00:02

  3. […] „Talent sa nikdy nestratí.“ […]

    Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 11:44:08Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems