PlugIN alebo všetko, čo potrebujete vedieť o hudobnom priemysle

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 9. 3. 2015

Občianske združenie Creative Urban Event v spolupráci s projektom SPOTs, K13 – Košickými kultúrnymi centrami začína s novým vzdelávacím formátom z oblasti hudobného priemyslu a audio inžinierstva. Séria miniworkshopov, realizovaných raz mesačne vo Výmenníku Brigádnická, odkryje celý proces tvorby hudby od nahrávania cez prácu s hudobnými nástrojmi a softvérmi po vydanie finálneho diela. Cieľom je vytvoriť platformu pre mladých umelcov a ľudí aktívnych v oblasti kultúry a vzdelávania. Viac nám povedal Michal Basár, predseda OZ CUE. 


Prečo ste sa rozhodli venovať práve hudobnej oblasti?

Hudobnej oblasti sme sa začali venovať preto, lebo je nám najbližšia. Taktiež chceme stimulovať hudobné vzdelávanie v našom kraji a naučiť ľudí oceniť kvalitu.

Ako workshopy prebiehajú?

Ide o vzdelávacie workshopy na spôsob seminárov s prezentáciou, kde lektor vysvetľuje danú tému na príkladoch z praxe.

Čo bolo témou prvého stretnutia PlugIN?

Úvodným workshopom PlugIN sme predstavili celý projekt, program na tento rok a hostí a uviedli sme informácie ohľadom CUE do povedomia ľudí.

CUE banner

Aká bude obsahová náplň ďalších workshopov?

Workshopmi si prejdeme celý proces tvorby hudby od nahrávania po vydanie, cez prácu s hudobným softvérom a nástrojmi, venovať sa budeme tiež hudobnému priemyslu ako biznisu.

Vašou cieľovou skupinou sú hudobní producenti, hudobníci, skladatelia, speváci a každý, kto si chce prehĺbiť odborné vedomosti. Sú vaše workshopy venované profesionálom alebo sa skôr zameriavate na začiatočníkov?

Z pohľadu obsahu workshopov sa zameriavame skôr na začiatočníkov až pokročilých. Z pohľadu workshopu ako miesta na stretnutie a prepojenie hudobníkov, inštrumentalistov, producentov, ľudí v biznise je zameraný aj pre profesionálov.

V roku 2013 ste organizovali tento formát po prvýkrát. Vtedy išlo o jeden celodenný workshop. Prečo ste si tentoraz zvolili formu 10-tich miniworkshopov?

Miniworkshopy majú výhodu individuálnejšieho prístupu lektora k účastníkom. Ďalším dôvodom je fakt, že s menšou skupinou ľudí sa nám pracuje lepšie v tejto počiatočnej fáze. 

Je účasť na workshopoch nutná na pravidelnej báze? Budú na seba nadväzovať? Môže si záujemca vyberať, ktorých sa zúčastní podľa vlastného uváženia?

Všetko na seba nadväzuje, je to ako puzzle. Účastníci si sami vyberajú, ktoré časti budú skladať a či chcú mať vytvorený komplexný obraz, alebo im stačí časť z neho.

Na aké známe osobnosti z hudobného priemyslu sa záujemcovia môžu tešiť?

V prvých mesiacoch to budú osobnosti, ktoré stoja za hudobnou scénou v našom kraji. Tešiť sa môžu na organizátora festivalu FreeSummer, event manažéra z košického klubu Jazz, hudobného producenta RiZu, vydávajúcom na svetoznámych TRAUM Schallplatten, LOOQ, DopamineMusic, Black Hole Recording. Spoznajú aj majiteľa značky DeLaRhythm MattaDe La Peeta. Z audio technickej stránky nás prednáškami prevedie Vladimír Pichanič a Robo Tkáč – stage manažér IMT Smile.

Ďakujem za rozhovor.

Viac informácií sa dozviete na www.cuevent.eu a celý rozhovor si prečítajte na www.spots.sk. 

Renáta Zolnaiová
Foto: Občianske združenie Creative Urban Event

CUE_1

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: PlugIN alebo všetko, čo potrebujete vedieť o hudobnom priemysle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems