Osem projektov pre lepší život

| T-Systems | 9. 3. 2015

Program „T“ for all, all for „T“ financovaný z Nadačného fondu T-Systems Slovakia a spracovaný Karpatskou nadáciou úspešne zavŕšil svoj druhý ročník. O finančnú podporu pre dobrovoľnícke projekty sa v ňom uchádzalo dvadsaťpäť organizácii. Osem z nich si svoj grant slávnostne prevzalo 11. februára, a práve teraz pravdepodobne menia svoje plány na skutočnosť. Porotu zaujali najmä originálnymi nápadmi, ktorými chcú prispieť k lepšiemu životu vo svojom okolí.

OZ Dedinka zrevitalizuje záhradu 

Dobrovoľná nezisková organizácia z Kostolian nad Hornádom si dala za cieľ zmeniť obecnú a školskú záhradu na verejne prístupnú oddychovú zónu. Pomocou dobrovoľníkov a finančného príspevku vo výške 1 464 eur skultúrnia nevyužité priestranstvo za materskou školou a budú tu organizovať spoločenské či športové podujatia pre obyvateľov aj návštevníkov dediny.

Centrum Liberta pomôže zdravotne postihnutým deťom 

Košické rehabilitačné centrum so sídlom na Cimborkovej 1 sa venuje najmä deťom s ťažkou mozgovou obrnou. Pomocou projektu Poď so mnou von chce do mesta priniesť podujatia orientované priamo na zdravotne postihnuté deti a mládež. Keďže akcie tohto druhu sa v našom kraji doteraz nerobievali často, tím Centra Liberta verí, že takto umožní deťom a ich rodinám spoločensky sa vyžiť a zároveň pozitívne stimulovať komplexný vývin svojich pacientov.

Priatelia trstenskej prírody vysadia lipovú aleju 

Vyše 70 kilometrov dlhá asfaltová cyklotrasa Košice – Sárospatak bola dokončená v lete 2013. Jej okolie plánuje nezisková organizácia z Trstenej pri Hornáde skrášliť jedinečnou lipovou alejou. Príjemný tieň má prilákať viac turistov, bežcov a cyklistov, lipové kvety zas včely, z čoho sa tešia trstenskí včelári. Do výsadby sa neziskovka chystá zapojiť aj širokú verejnosť a budovať tak pozitívny vzťah k stromom a prírode. 

Collegium Myssle otvorí bránu do doby bronzovej 

Nižná Myšľa patrí medzi najvýznamnejšie lokality z doby bronzovej v strednej Európe. Výskumy, ktoré tu prebiehajú, sa verejnosti snaží sprístupniť medzinárodné združenie Collegium Myssle fungujúce od roku 1995. Projektom Vstúpte do doby bronzovej chce priblížiť návštevníkom archeologického komplexu dávnu minulosť pomocou replík príbytkov a opevnenia, tvorivých dielní, workshopov a odborného výkladu. Prírodný skanzen plný pamiatok má verne napodobiť život ľudí, čo toto územie pred vyše 3500 rokmi obývali.

Enjoy the Ride vybuduje lepší cykloareál 

Kolektív mladých rekreačných a závodných cyklistov Enjoy the Ride pracuje od roku 2013 na vybudovaní verejného cykloareálu Dirtpark Drábova na okraji sídliska KVP. Základy sú už postavené a s pomocou získaného grantu bude areál čoskoro ešte lepší. Cyklisti tu vysadia zeleň, umiestnia náučnú tabuľu, koše na separovanie odpadu a vybudujú altánok na realizáciu vzdelávacích aktivít environmentálneho a športového charakteru. „Našou hlavnou motiváciou je neustále zlepšovanie kvality cykloareálu, aby bol porovnateľný s areálmi na západe a v zahraničí. Radi by sme rozšírili portfólio využitia Dirtparku zo športových podujatí na tematicky zamerané vzdelávacie aktivity pre deti a mládež. Chceme ich motivovať k starostlivosti o miesta, kde trávia svoj voľný čas,“ hovoria autori projektu. 

OZ Santiago otvorí Šarišwood

Občianske združenie z Veľkého Šariša sa prostredníctvom projektu Šarišwood dlhodobo snaží nadchnúť deti aj dospelých pre divadlo. Tentokrát sa chystajú nacvičiť muzikálovú rozprávku a zapojiť do nej amatérskych hudobníkov, výtvarníkov a najmä obyvateľov mesta rôznych generácií. „Týmto divadelným projektom chceme tiež vytvoriť možnosti sebarealizácie a rozvoja talentov pre tých, ktorí zatiaľ neboli objavením alebo možno nenabrali odvahu prezentovať sa,“ popisujú vedúci OZ Stantiago. 

Detské ARO zvýši bezpečnosť detských pacientov 

V košickej Detskej fakultnej nemocnici v odbore otorinolaryngológie a hrudnej a brušnej chirurgie sa ročne operuje približne 1400 detí. Každý jeden z pacientov dostáva pred zákrokom anestéziu. Vďaka grantu vo výške 360 eur bude jej podávanie bezpečnejšie. Detské ARO zaň nakúpi merače tlaku manžiet endotracheálnych kanýl, ktoré zabezpečia, že detským pacientom sa pri operáciách dostane do tela vždy to správne množstvo kyslíka aj anestézie. 

Domka chce riešiť problémy ľudí

Združenie saleziánskej mládeže Domka získalo grant na vzdelávacie a osvetové aktivity. Členom svojej komunity, ale aj širokej verejnosti plánuje pomáhať v rôznych životných situáciách, poskytnúť im priestor na vyjadrenie sa a sprístupniť aj možnosť komunikácie s odborníkmi. „Chceme zrealizovať sériu podujatí zameraných na prevenciu, osvetu a poradenstvo pri riešení problémov v oblasti zdravia, financií, manželstva či výchovy detí a diskutovať o nich,“ vysvetľujú členovia organizácie.

Neziskové spoločnosti si spolu rozdelili viac ako 13 tisíc eur. Na túto sumu prispeli svojou troškou aj zamestnanci T-Systems Slovakia. Vyzbierali vyše 700 eur a niektorí z nich sa budú do projektov zapájať aj ako dobrovoľníci. „Nadačný fond naďalej pokračuje vo finančnej podpore tým, čo to potrebujú, a to ma veľmi teší. Taktiež som rád, že pomoc druhým nie je cudzia ani našim zamestnancom ochotným pomôcť a podporiť dobrú vec často aj na úkor svojho voľného času,” uzatvára Thomas Bogdain, generálny riaditeľ T-Systems Slovakia.

Veronika Samková

Zástupcovia podporených organizácií sa stretli 11. februára na slávnostnom odovzdávaní grantových certifikátov z rúk zamestnancov T-Systems Slovakia a Karpatskej nadácie. Foto: archív T-Systems Slovakia

Zástupcovia podporených organizácií sa stretli 11. februára na slávnostnom odovzdávaní grantových certifikátov z rúk zamestnancov T-Systems Slovakia a Karpatskej nadácie. Foto: archív T-Systems Slovakia

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Osem projektov pre lepší život

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems