Obdarení

| Editoriál | 23. 3. 2015

Prišla mi raz pozvánka na veľtrh práce pre absolventov škôl. Podujatie znelo lákavo. Až na to, že sa konalo v Bratislave. Ako redakcia tam ani osobne nezájdeme, ani naň nepozveme našich čitateľov. Prečo? Znela otázka organizátora vypovedaná jedným dychom s argumentáciou, že aj pre východniarov bude mnoho dobrých ponúk. Realizovateľných v Košiciach? Júj, tak to že nie. No Zajtrajšie noviny podporujú nadaných ľudí v Košiciach a kraji, nesnažíme sa ich na dlhodobo vyhnať preč. Aj keď často práve „doma nie ste prorokom“. A tak odísť treba.

LusiAko Košičanka Satine Zillah, čo našla svoje uplatnenie až za hranicami. Hovorí, že talent sa stratiť nemôže. Otázne je, či sa o ňom vie. Možno v každom z nás drieme niečo veľkolepé a čaká na svoje objavenie. Napríklad taký Erik Ždiľa. Zdá sa, že z neho niečo bude. Preto vám mladučkého talentovaného výtvarníka radi predstavíme.

O fenoméne talent som počúvala od raného veku. V telke chodievalo Talentárium, deti vystupujúce v Zlatej bráne boli na piedestáli nadaných, dokonca jeden diel Kuka či Matelka, či ktorej to detskej relácie, sa venoval téme talent. Čo to je a odkiaľ prišiel? Na ťažké filozofické otázky odpovedali rozpačité decká v štúdiu. Konfrontovaná s niečím tak neuchopiteľným sa do mňa vpísalo tušenie, že pôjde o veľký dar. Dodnes mám v sebe obraz Mozarta, aký vytvoril Miloš Forman v skvelom filme Amadeus. Bohom obdarený a úplne šialený.

Skúsme však vychádzať z predpokladu, že talentovaní sme všetci. Na niečo. No nemá talent ten môj kaderník, keď presne vie, ako ma má ostrihať, bez toho, aby som mu to povedala? Má! A nemá talent kamarát, čo mi ako jediný dokáže vybrať rám okuliarov, aby sedel na moju neforemnú tvár? Má! Alebo taký čitateľ, ktorému v sekunde padne pohľad na preklep v článku, čo nám stokrát prešiel rukami… Ach, mať tak jeho dar!

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 5/2015. Satine Zillah, Punisher

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 5/2015. Satine Zillah, Punisher

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Obdarení

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems