Mechanický pes vystavoval v Kotolni

| Reportáž | 23. 3. 2015

Industriálny priestor starej kotolne na Strojárenskej 3 v Košiciach otvoril možnosti na prezentáciu umeleckých diel tak trochu undergroundovým spôsobom. Žiadne biele steny so závesným systémom, žiadna noblesa, lež atmosféra budovy, ktorej by sme vďaka veku už dávno hovorili stará dáma. No aj „vrásky“ na tehlách dodali náladu vernisáži Antikulti, ktorá sa konala 2. marca.

Nezávislé umelecké centrum Kotolňa hosťovalo diela mladého umelca Martina Sepešiho alias Mašindoga. Vernisáž k výstave Antikulti prilákala najmä mladých ľudí a študentov FU TUKE. Aj Martin je tretiakom na Fakulte umení, v odbore nové média, no v skutočnosti sa venuje viac dizajnovej tvorbe. Jeho výstavu tvoria vektorové plagáty slúžiace ako reklamný materiál a bitmapové grafiky s postavičkami z komiksu, na ktorom Mašindog pracuje. „Bitmapové grafiky sú projektom na komiks. Ten bude veľmi komicky a nadnesene reflektovať studenú vojnu medzi Sovietmi a Američanmi. Na ňom by som chcel pracovať s vynikajúcim kamarátom a kresliarom Paľom Červeňákom. Nevieme, kedy ho dokončíme, ale verím, že tento rok. Potom by sme ho chceli posunúť aj nejakému super undergroundovému vydavateľstvu,“ nádejal sa na vernisáži Martin Sepeši. Veľká účasť ho milo prekvapila, ocenil, že prišli aj ľudia z dizajnu. Medzi nimi Peter Javorík, medzinárodne oceňovaný dizajnér, tvorca loga pre K13 a víťaz bienále Logo 2014. „Ako grafický dizajnér by som uvítal viac písma a typografie. Plagáty by mohli mať popisy, o aké postavičky ide, ale inak sa mi celá výstava veľmi páči,“ zhodnotil výstavu Peter Javorík.

Dal si názov Mašindog, no psy mu smrdia

Antikulti nie je posledný počin Mašindoga v Kotolni. Plánujú stickery (samolepiace štítky, nálepky, pozn. red.), aj dizajn boxy, ale tie už v upravených priestoroch. „Vystavovať sme mohli vo výmenníku, ale toto je doslova rituálna obeta pre Kotolňu, lebo všetko, čo tu visí, bude o niekoľko dní nepoužiteľné, zvlhnuté a stočené. Ale aj to je odkaz, že máme vieru v tento priestor, a sme ochotní naliať doň peniaze, mrznúť tu, vŕtať a bojovať s ním. Kotolňa totiž nemá v pláne ostať v takomto stave, ale viac neprezradím,“ (ne)prezradil Martin a na otázku, či bude rezidenčným umelcom Kotolne dodal: „Som rezidenčný plagátmejker, pretože plagáty pre Kotolňu vyrábam ja, ale vystavujúcich umelcov tu bude veľa.“ A prečo vystupuje pod menom Mašindog? S názvom Mechanický pes som sa pohrával už v roku 2012, a nakoniec som zvolil anglickú verziu napísanú foneticky po slovensky. Nejde o žiaden intelektuálny význam, len sa mi páči ako to znie,“ vysvetlil mladý grafik a dizajnér, ktorý napodiv psov nemá rád a dokonca mu smrdia.  

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Martin Krestián

Mašindog vystavoval aj bitmapové grafiky, na ktorých sú postavičky z plánovaného komiksu. Foto: Martin Krestián

Mašindog vystavoval aj bitmapové grafiky, na ktorých sú postavičky z plánovaného komiksu. 

11069256_10205020898114862_451934757_o

Martin Sepeši Alias Mašindog sa študuje odbor nové média, ale bližšie má k dizajnu.

Martin Sepeši Alias Mašindog sa študuje odbor nové média, ale bližšie má k dizajnu.

11051178_10205020898754878_2054836219_n

11040673_964195283598696_286348852_n

3

2

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mechanický pes vystavoval v Kotolni

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems