Európska komisia pochválila Košice za projekt EHMK 2013

| Mesto Košice | 23. 3. 2015

Európska komisia vo svojom pravidelnom každoročnom hodnotení projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pochválila Košice za úspešné zvládnutie projektu EHMK – Košice 2013. Dôležitým predpokladom úspechu projektu bola podľa komisie jeho podpora zo všetkých úrovní štátnej správy (celoštátnej, regionálnej a miestnej) na Slovensku. 

V hodnotiacom dokumente vydanom začiatkom marca komisia vyzdvihuje inovačný program Košíc v rámci celého roka, najmä pokiaľ ide o jeho záber a obsah a silné zastúpenie experimentálnych umeleckých foriem a kreativity.

Program v Košiciach podľa záverov v správe zlepšil kultúrnu infraštruktúru v meste, prepojil a posilnil kapacity kultúrneho a tvorivého prostredia, a tým výrazným spôsobom zlepšil prístup Košičanov a tiež návštevníkov mesta ku kultúre. A to aj vďaka tomu, že mesto kládlo v programe dôraz na veľké, nové kultúrne podujatia (napríklad vo verejných priestoroch) a infraštruktúru na podporu širšieho využívania mesta miestnymi obyvateľmi. Vďaka projektom podporovaným najmä prostredníctvom programu SPOTs (ktorého súčasťou bolo pretvorenie niekoľkých nevyužívaných výmenníkov tepla na kultúrne body) sa podarilo decentralizovať a rozšíriť prístup ku kultúre aj mimo centra mesta a pritom podporiť rozvoj komunity, občiansku angažovanosť a interakciu s menšinami i marginalizovanými skupinami.

Európska komisia v hodnotiacej správe ocenila Košice nielen v súvislosti s rozvojom kultúry a kreatívnej ekonomiky v meste, ale aj s rozvojom cestovného ruchu. Počet prenocovaní v Košiciach v roku 2013 stúpol v porovnaní s rokom 2012 o 10%.

Európska komisia pochválila Košice aj za snahu o udržateľnosť projektov. Dôkazom trvalého zlepšenia kultúrneho života v meste je podľa správy množstvo pokračujúcich projektov a harmonogram opakovaných podujatí a festivalov aj po roku 2013.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

Spoty69

RozsvietenieDomu13

Kunsthalle3

Kulturpark3

DolnaBrana51

Divadlo63

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Európska komisia pochválila Košice za projekt EHMK 2013

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems