Divadlo nad vecou má narodeniny

| K13 a VÝMENNÍKY | 23. 3. 2015

Výmenníkové ochotnícke Divadlo nad vecou oslavuje prvé narodeniny. Tretí marec pripomenul divadelníkom množstvo snahy, úsilia, stretnutí, práce, ako aj úspechov a nadšenia.

„V mojom vnútri driemala tajná túžba vyskúšať si divadlo, no som obrovský trémista,“ prezradil ochotník Rastislav Diežka, ktorý po skončení premiéry predstavenia Neverte básnikom požiadal pred publikom o ruku svoju priateľku. Ochotnícke divadlo sa stalo súčasťou bežnej reality jednotlivých aktérov. Po roku práce majú jasnú víziu, ciele a chuť pracovať. Prvé očakávania prevažne neprofesionálnych hercov sa podarili naplniť súčasnému režisérovi Michalovi Magurovi. Spoločné stretnutia s divadelníkmi máva spravidla dvakrát do týždňa vo Výmenníku Brigádnická. „Napísal som niekoľko hier, hľadal som niekoho, kto si v nich zahrá. Na internete som našiel kontakt na projekt SPOTs, dočítal som sa, že majú výmenníky, kde sa realizujú kultúrne akcie. Ozval som sa im, vyšli mi v ústrety,“ spomína na začiatky režisér. Projekt SPOTs ako súčasť K13 – Košických kultúrnych centier poskytuje ochotníkom okrem priestoru na skúšanie ľudský prístup a podporu. „Sme radi, že Divadlo nad vecou je u nás, sme hrdí, že môžeme pomôcť, dať priestor ich talentu. Sú to skvelí ľudia,“ hovorí Zdenka Košová, kultúrna mediátorka projektu SPOTs, ktorej dcéra Tamara je najmladšou divadelnou členkou. „Stále som chcela byť herečka, ísť umeleckým smerom,“ usmieva sa Tamarka.

Aktuálne pracujú na novej hre, dostali koncept scenára, cvičia nové roly

„Pôvodne sme začali s piatimi, neskôr siedmimi hercami. Každé divadlo sa môže len tešiť, keď prídu ľudia, čo stále napredujú, chcú a majú talent. Scenár prispôsobujem vo veľkej miere im,“ hovorí režisér. Okrem narodeninovej oslavy a novým projektom sa Divadlo nad vecou stále teší zo záujmu o aktuálnu hru Neverte básnikom. V priestoroch košických Kasární/Kulturparku ju zahrajú vo štvrtok 16. apríla 2015 o 18:30 hod. Historická rýmovaná veselohra je vložená do pretrvávajúcich problémov a zábavných situácií súčasnosti. Hlavnú dejovú líniu tvoria dva ľúbostné vzťahy medzi mladšou dcérou a starším pirátom, a staršou matkou a mladým pomocníkom. Narúšanie spoločenských stereotypov ako aj kontrast ideálnych predstáv a reality vyvoláva množstvo humorných situácií zvýraznených koloritom dobových rýmov. „Rozhodli sme sa pre historickú tematiku, čo sa týka hier, síce som ich napísal viacero, ale povedali sme si, že radšej jednu a dobrú ako desať slabých. Chcem, aby k nám boli diváci úprimní. Cieľom je, aby sa zabavili, no ak ich predstavenie nebaví, nemusia ho sledovať celé do konca, stojíme o úprimnú spätnú väzbu,“ dodal Michal Magura.

Divadlo nad vecou sa stretáva každý utorok o 17:00 hod. a štvrtok o 16:00 hod. vo Výmenníku Brigádnická na sídlisku Terasa. Sú otvorení novým ochotníkom a divadelným nadšencom. „Zrejme v človeku driemu utajené schopnosti. Cítila som túžbu hrať divadlo a nebola to len taká obyčajná túžba,“ približuje svoje pocity ochotníčka Viera Kováčová. Ak zdieľate podobné emócie a chcete sa zapojiť, kontakty nájdete na stránke spots.sk ako aj na facebookovom profile Divadlo nad vecou.

Peter Oborník
Foto: archív divadla

nadvecou4

divadlo3

divadlo2

divadlo1

nadvecou1

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Divadlo nad vecou má narodeniny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems