50 miliónov odtieňov polystyrénu

| Stĺpček | 23. 3. 2015

Sídlisko Ťahanovce, známe kriminalitou vyššou ako Los Angeles na začiatku deväťdesiatych rokov, oprava, známe svojimi farebnými blokmi, je pionierom v realistickom prístupe k zatepľovaniu. Až na niekoľko málo výnimiek farba stavieb zostáva v príbuznom odtieni ako tá pôvodná, doplnená o neutrálne plochy sivej a bielej. Akoby dostupnosť základných farieb, ktoré boli na Ťahanovciach použité na konci osemdesiatych rokov, priniesli pokoj do duší a myslí obyvateľov, a tí si nežiadajú krikľavé a neónové fasády, aby mohli rýchlo dobehnúť stratený farebný čas.

Práve výrazné odtiene oranžovej, červenej, žltej, zelenej alebo modrej začali ničiť ustálené štvrte panelových blokov. Neexistencia jednoznačnej legislatívy demokraticky necháva na obyvateľoch bytových domov rozhodnutie o farbe fasády. Tí si však neuvedomujú, že medzi premaľovaním obývačky alebo balkóna a exteriérových stien celej stavby je obrovský rozdiel. Denná izba s televízorom je súkromným priestorom, neónovo oranžový blok svieti stovky metrov ďaleko do verejného priestoru.

Farebné nezladenie jednotlivých vchodov v rámci jedného bloku eskaluje problém ďalej. Farba dokáže subjektívne rozhodovať o pocitovej teplote človeka a osobnom vnímaní času. Odporúčam posedieť si v miestnosti s výraznou tyrkysovou a stráviť rovnaký čas v priestore s neutrálnym náterom. Prechádzka alebo pohľad na takto zdevastované ulice sa mení na nepríjemnú návštevu blázinca, v ktorom na vás z každých dverí niekto vykrikuje, zúfalo sa snažiac získať vašu pozornosť. Vizuálny smog sa dosiaľ venoval prebytku reklamných plôch vo verejnom priestore, omnoho vážnejšie zásahy do fasád bytových domov zostávali nepovšimnuté.

Hocako limitované, ale predsa len nové škály farieb použité na Ťahanovciach doslova nadchli architektov a stavbárov, dovtedy v meste prevažoval základný sivý charakter panelov s najväčšou extravaganciou v podobe slabozelených detailov. Po necelých troch desaťročiach novorekonštruované fasády stále nevypadávajú z kontextu celých blokov. Častokrát sa na prvý pohľad nedá rozpoznať zateplená skupina vchodov od pôvodného stavu, aj keď priamo susedia.

Ďakujeme Ťahanovciam a Ťahanovčanom za túto diskrétnosť!

Mišo Hudák
minister demagógie Východného pobrežia

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: 50 miliónov odtieňov polystyrénu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems