Umenie skryté v novinách

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 9. 2. 2015

Človek 21. storočia je náročný na vizuálne podnety. Pritom je preňho podstatná estetika a harmónia vyžarujúca z vecí naokolo. Práve o vzájomnej súhre medzi každodenným a krásnym bola výstava Artnewspaper. Prepojila svet žurnalistiky a umenia netradičným spôsobom.

Svoje diela vystavovali študenti prvého, druhého a tretieho ročníka Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, menovite  Lenka Bollová, Maroš Drobňák, Veronika Kardošová, Lenka Lazorová, Karol Lenart, Ľudmila Macáková, Rita Nagyová, Matúš Pástor, Natália Petrová, Dominik Rabatin, Martina Ráczová, Veronika Suráková, Ján Šandala, Viktor Šefčík a Ondrej Vecan. Hoci študujú rozdielne odbory, spájal ich predmet, ktorý spoločne absolvovali, a to Desktop publishing. Pod vedením Petra Javorníka sa zdokonalili v oblasti typografie. Tá sa zaoberá problematikou grafickej úpravy tlačených dokumentov s použitím vhodných rezov písma a usporiadania jednotlivých znakov a odsekov pre čitateľa v zrozumiteľnej a esteticky akceptovateľnej forme.

Do finálneho výsledku svojich diel zakomponovali poznatky z typografie, ilustrácie a fotografie. Kreatívne návrhy na tému umelecké noviny mohli Košičania obdivovať od 20. do 22. januára vo Výmenníku Štítová. Výstava je prezentáciou umeleckých časopisov. Každý z nás si mohol vybrať tému, pričom sa mal zamerať najmä na prácu s textom a typografiou novín a vytvoriť niečo zaujímavé. Ja som si vybrala japonské anime,“ prezradila na vernisáži študentka Rita Nagyová.

Prečo práve téma Artnewspapers?

Podmienkou úspešného absolvovania predmetu Desktop publishing je výsledná prezentácia celosemestrálneho úsilia a práce. „Ak svoje práce vystavujú a majú pod ním vlastné meno, snažia sa, aby ich finálny výsledok bol pozerateľný,“ vysvetlil Peter Javorík. „Študentom nechávam priestor, aby si v rámci ukončenia štúdia urobili výstavu, feedback z celého semestra. Mojou snahou je, aby sa naučili spracovať layout novín, časopisov, aby čo najlepšie vedeli spracovať text do strany. Noviny sú ideálnymi práve preto, že sa v nich využíva stĺpcový text, lámania a perexy, teda veľa vecí, na ktorých sa dá učiť.“

Výstava bola prehliadkou rôznych štýlov a typov novín, pričom každý z vystavovateľov prezentoval svoj jedinečný pohľad na pojem Artnewspapers. Celkový súlad a vzhľad, ktoré z prác nadaných mladých ľudí vyžarovali, prispeli k zaujímavému umeleckému zážitku.

Renáta Zolnaiová
Foto: Veronika Gilková

1 foto art_newspapers-3793

2 foto art_newspapers-3869

3 foto art_newspapers-3777

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie skryté v novinách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems