Toastmasters vychováva rečníkov a vodcov

| Predstavujeme, Téma čísla | 23. 2. 2015

Raz improvizuješ, inokedy prídeš s pripraveným prejavom a nabudúce dostaneš rolu moderátora či hodnotiteľa. Každá úloha má svoje pozitíva aj negatíva a ich cieľom je naučiť ťa lepšej medziľudskej komunikácii. Na konci stretnutia možno dostaneš diplom a v úplnom finále aj titul Výnimočný Toastmaster. Alebo jednoducho odídeš domov hrdý, s dobrým pocitom, že si niečo zvládol. Také sú stretnutia Toastmasters. Dokážu však ešte oveľa viac.

Názov klubu je odvodený od anglického pojmu toast, čo znamená krátky príhovor alebo prípitok. Toastmastri sú teda majstrami príhovorov. „Klub Toastmasters slúži na to, aby sme sa vedeli postaviť pred ľudí a povedali im niečo, čo má hlavu a pätu. Aby to dobre vyzeralo a znelo, a aby si publikum niečo odnieslo. Ide skrátka o cibrenie rečníckych zručností. Druhou oblasťou sú vodcovské zručnosti. Učíme sa byť dobrým lídrom, teda dávať spätnú väzbu tak, ako by sme ju chceli počuť a čítať my sami – s odporúčaniami a predsa motivujúco,“ vysvetľuje na úvod viceprezident košického klubu Toastmasters Peter Furmaník.

Z Ameriky na Slovensko

Nezisková organizácia s cieľom rozvíjať komunikačné a prezentačné zručnosti vznikla v roku 1924 v Amerike. Dodnes sa rozrástla do vyše 113 krajín a na Slovensku ju zastupujú kluby v Bratislave, Nitre, Košiciach a Poprade, kam myšlienku Toastmasters pred vyše rokom priniesli Alexander Birčák a Aurélia Kollová. V súčasnosti má klub dvadsať členov, ktorí sa stretávajú dvakrát mesačne na približne dvojhodinových stretnutiach. Prísť na ne môže ktokoľvek. To, či sa aktívne zapojí, je len na jeho odvahe. „Stretnutia Toastmasters sú určené všetkým, bez rozdielu veku či zamestnania. Každý aktívny účastník si vyberie svoju rolu – buď pôjde o pripravený prejav, improvizovaný prejav na mieste, moderovanie niektorej z častí, moderovanie večera, alebo bude jedným z hodnotiteľov. Tých je viac druhov. Noví členovia či hostia napríklad počítajú opakované slová, slovnú vatu, alebo merajú čas. Členovia klubu skúsenejší v klubových rolách sledujú myšlienku prejavu, jeho formu a obsah. Aj prednesené hodnotenie je istým spôsobom prejav, ktorý musí byť vhodne formulovaný, postavený tak, aby rečníka nielenže neurazil, ale dokonca povzbudil. Mne osobne sa to zdá minimálne trikrát ťažšie, než úloha prednášajúceho,“ hovorí Peter Furmaník. Hodnotenie by malo mať takzvanú „sendvičovú štruktúru“, na úvod sa ocenia rečníkove silné stránky, potom dostane konkrétne odporúčania, čo a ako môže urobiť, aby bol ešte lepším rečníkom, a prejav uzatvára pochvala. Posudzuje sa napríklad štruktúra prejavu, práca s hlasom, mimika, gestikulácia či postoj.

“Medziľudská komunikácia dokáže zázraky.” (Peter Furmaník, viceprezident košického klubu Toastmasters)

 

Toastmastri sa stretávajú každé dva týždne, striedavo v utorky a vo štvrtky. Foto: archív klubu Toastmasters Košice

Toastmastri sa stretávajú každé dva týždne, striedavo v utorky a vo štvrtky. Foto: archív klubu Toastmasters Košice

Základom je prežiť to

„O Toastmasters som sa dozvedela minulý rok, ale na stretnutia som chodila veľmi sporadicky, väčšinou ako nezávislá pozorovateľka. Počas jedného z nich som sa zo zvedavosti prihlásila na rolu improvizácie a prvýkrát som vystúpila pred ľuďmi. Od toho dňa sa snažím zapájať do rôznych úloh,“ popisuje vlastné skúsenosti členka klubu Lenka Strýčková. Prvé vystúpenie volajú toastmastri ice-breaker, čiže prelomenie ľadu. Jeho cieľom je zvládnuť ho od začiatku do konca bez toho, aby rečníka nezlomila tréma. Ľudovo povedané, treba ho prežiť. Ďalšie sú už zamerané na štruktúru prejavu, na reč tela či použitie prezentačných pomôcok. Tému prejavu si rečník určuje sám a vďaka tomu sa poslucháči vždy dozvedia niečo nové. Pri vstupe do klubu dostáva člen manuál s inštrukciami, radami a tipmi, ako na to. Základná príručka pre rečníka aj lídra je rozdelená na desať projektov a každý je zameraný na inú zo spomenutých zručností. Členovia sa zároveň môžu zapájať aj do organizovania stretnutí a vedenia klubu, čo prispieva k rozvoju ich vodcovských schopností. „Rečnícke kurzy bývajú často krátke a drahé. V našom klube sa naopak zlepšujeme postupne, dlhodobo a vlastným tempom. Každý tu prichádza s iným cieľom. Niekto chce vyhrávať súťaže, niekto chce motivovať svet a napríklad ja som sa chcel postaviť pred ľudí a dokázať povedať to, čo chcem, tak, aby im to niečo dalo. Rečnícka aj líderská cesta majú viac levelov, od Zručného rečníka/lídra cez Pokročilého zlatého rečníka až po Výnimočného toastmastra. Na stretnutiach sa tiež vyhlasuje najlepší rečník, improvizátor večera a najlepší hodnotiteľ, ktorí dostanú diplom. Viac než ceny je však pre nás posúvanie sa vpred,“ vysvetľuje Peter Furmaník. „Naučíte sa napríklad prekonávať strach nielen pri vystupovaní pred ľuďmi, ale aj všeobecne. Tiež zistíte, že je lepšie robiť veci s malými nedostatkami, ktoré sa dajú odstrániť, než ich neskúsiť vôbec. A tiež spoznáte veľa inšpiratívnych ľudí, takže je lepšie chodiť na stretnutia bez sprievodu, aby ste sa s nimi viac rozprávali,“ dodáva Lenka.

Stretnutia klubu Toastmasters sa niekedy konajú aj pod holým nebom. Na foto- grafii jeden zo zakladateľov košického klubu Alexander Birčák. Foto: Ľuboš Anguš

Stretnutia klubu Toastmasters sa niekedy konajú aj pod holým nebom. Na fotografii jeden zo zakladateľov košického klubu Alexander Birčák. Foto: Ľuboš Anguš

Zázračná komunikácia

Existuje presný návod na to, ako sa stať rečníkom? Overené know-how poskytujú spomenuté manuály, pričom každý si môže zvoliť vlastnú cestu, jej tempo, hĺbku aj cieľ. Najdôležitejšie je zapájať sa do jednotlivých rolí čo najčastejšie a z konkrétnych tipov si niečo odniesť. „Obdivujem ľudí, do kancelárie ktorých vojde totálne nazlostený človek a oni sa s ním dokážu porozprávať tak, že o 20 minút vyjdú von ako najlepší kamaráti. Medziľudská komunikácia dokáže zázraky. A práve tú rozvíja Toastmasters. Každý z nás je denno-denne v styku s ľuďmi – so šéfom, s podriadenými, obchodnými partnermi či napríklad aj s nie celkom priateľskými kolegami. Musíme s nimi komunikovať, a to tak, aby sme sa dokázali správne vyjadriť a zároveň sa nepohádať. Aj tomu pomáha náš klub. Možno práve preto nájdete medzi členmi podnikateľov aj študentov, no aj právnika, učiteľku či muzikanta. Niekto chodí na taekwondo, angličtinu alebo salsu. My máme Toastmasters,“ uzatvára viceprezident.

Najbližšie stretnutia klubu sa budú konať 24. februára a 12. marca v HalmiCaffe na Hlavnej 21 v Košiciach. Okrem toho môžete toastmastrov z času na čas stretnúť na verejných vystúpeniach. Minulý rok to bolo napríklad na TEDxKošice, Pecha Kucha Night Poprad či návštevy viacerých škôl. Viac informácií o klube nájdete na slovenski.toastmasters.sk.

Veronika Samková
Foto: archív košického klubu Toastmasters

Toastmastri sa v minulom roku zúčastnili aj podujatia TEDxKošice. Foto: archív klubu Toastmasters Košice

Toastmastri sa v minulom roku zúčastnili aj podujatia TEDxKošice. Foto: archív klubu Toastmasters Košice

Najlepší rečníci, improvizátori a hodnotitelia večera dostávajú po každom stretnutí diplom.

Najlepší rečníci, improvizátori a hodnotitelia večera dostávajú po každom stretnutí diplom.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Toastmasters vychováva rečníkov a vodcov
 1. […] „Medziľudská komunikácia dokáže zázraky.“ […]

  Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 09:10:43Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems