Predstavujeme vám kapelu Stark Band

| Hudba, Hudobný profil | 23. 2. 2015

Košická kapela Stark Band funguje len rok a pol, ale za to ste o nej už mohli počuť. Pod starým názvom Danka Stark Band vyhrala súťaž Pegas 2014, druhé miesto na ROKOKU a minulý rok vydala klip Pýtaj sa ma, kde spája funk s folklórom. Speváčka Danka Starková tancovala niekoľko rokov vo folklórnom súbore, spieva od malička a obklopujú ju kvalitní hudobníci. Až siedmi. Jedným z nich je Juraj Kováč, gitarista, vokalista a v neposlednom rade textár, ktorý odpovedá na otázky. A sekunduje mu Danka.


Počula som o vás už asi pred rokom, že ste veľmi dobrí hudobníci, ale hrávate covery. Už od začiatku bol jasný koncept, že začnete prevzatými skladbami, alebo vám chýbal textár?

Kapely tak väčšinou začínajú. Sme ôsmi hudobníci  a museli sme sa najprv zohrať, a z toho sa potom začali vyvíjať naše pesničky.

Zamerali ste sa na funk a pop. Vy teda nemáte problém sa zaškatuľkovať do istých hudobných žánrov?

Určite nie. Ale bude sa to meniť. Ja píšem texty a pesničky a chcem ich stále niečím ozvláštniť. Bude to stále funk pop, ale znieť to bude ako Stark Band, čiže vždy to budeme my, no ovplyvnení rôznymi žánrami.

Prečo funk pop?

Mne sa to páči, pretože populárna hudba je žiadaná a predáva sa, no a funk nás baví a ľudia sa na to vedia zabávať.

Čiže chcete baviť seba a ľudí naokolo, žiadne ťažké polemiky v textoch?

Áno, ja nemám rád, že na Slovensku sú poväčšine deprimujúce a pomalé skladby. Chcem to zmeniť, a preto chcem písať veselé veci.

A ty si šťastný?

Nie, ale možno preto o tom píšem (smiech).

Minulý rok v máji ste nahrali prvú autorský skladbu Be Together.  Je to veselá funky, popová skladba s retro nádychom. Natočili ste k nej promo klip, a tam je prvýkrát vidieť, koľko vás je. Danka, spieva sa ti dobre pri siedmich chlapoch?

Veľmi dobre, so ženami by to bolo asi horšie. Ženský kolektív poznám a tam panujú rôzne negatívne veci.

Ani sa nečudujem, že ti je dobre, veď všetci siedmi kapelníci ťa žiadali o ruku. Mierim na klip Pýtaj sa ma, kde ste spojili funky s tradičným slovenským folklórom. Juraj, koho to bol nápad?

Náš nápad a dali sme ho dokopy s kameramanom a režisérom Jakubom Bačom. Celý klip sa nám podaril za jeden deň. Na skladbu sme mali aj dobré reakcie, hoci niektorí tvrdili, že sa máme viac držať štýlu, akým je skladba Be Together, viac funky a po anglicky. Ale tá pesnička bez klipu neznie ako folklórna, čiže je to funky skladba. Iní zasa povedali, že klip sa ku skladbe nehodí, ale rád robím veci, ktoré na prvý pohľad nesúvisia a jemne zavádzajú ľudí.

Je to jediná slovenská vec?

Áno a chystám sa písať iba anglické texty. Je ťažké napísať slovenskú skladbu. Ľudia tomu rozumejú a vedia si to vyložiť viacerými spôsobmi, a lepšie sa nám po anglicky aj spieva.

Vyhrali ste súťaž Pegas 2014 so skladbou Last Night, ale nikde som si ju nevedela vypočuť.

Skladba ešte nie je vydaná. Pracujeme na nej vyše pol roka a čakáme na jedného interpréta zo západu, ktorý ju príde dokončiť, ale nechceme o tom ešte hovoriť. Bude to prekvapenie.

Ste už v poradí tretí košický víťaz (po Line Mayer a projekte Call Me Steve). Aké benefity vám táto súťaž dala?

Nahrali sme singel Pýtaj sa ma a zahráme si koncert na ďalšom ročníku.

Aký bude rok 2015 pre kapelu Stark Band?

V marci vydávame EP-čko so šiestimi vecami, čakajú nás aj súťaže, ako Radegast Líheň v Česku, Hard Rock Café Rising či Carpathia Fest v Poľsku. Tento rok chceme natočiť aj klip ku skladbe Make Me Dance, pracovať na nových autorských veciach a hrávať koncerty.

Na festivaloch či aj v kluboch?

Hrávame aj v kluboch, ale najradšej na väčších pódiách. Je nás veľa a kluby nás nevedia uniesť. Niekedy mám pocit, že tým ľuďom v podniku ubližujeme, pretože robíme veľa hluku.

Ďakujem za rozhovor. 

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Jozef Kadela

Skupinu Stark Band tvoria Danka Štarková (spev), Duri Kováč (gitara), Lukáš Korchňak (bicie), Peter Telepčák (klávesy) a Peter Kočiš (basgitara, na foto ešte basák Miťo Samuely) a dychovú sekciu Tomáš Javnický, Ivan Kopeček a Feri Babčák.

Skupinu Stark Band tvoria Danka Štarková (spev), Duri Kováč (gitara), Lukáš Korchňak (bicie), Peter Telepčák (klávesy) a Peter Kočiš (basgitara, na foto ešte basák Miťo Samuely) a dychovú sekciu Tomáš Javnický, Ivan Kopeček a Feri Babčák.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Predstavujeme vám kapelu Stark Band

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems