Okraj = stred

| Stĺpček | 9. 2. 2015

V moderných mestách sa okrajovým častiam a perifériám venuje rovnaká pozornosť a starostlivosť ako výkladným skriniam v podobe historických jadier, centier či downtownov. Obyvatelia nemajú pocit, že žijú v druhoradej štvrti, užívajú si rovnosť a diverzitu mesta zároveň.

unnamed (2)

Terasa, vo svojich počiatkoch nazvaná Nové mesto, mala ambíciu byť mladou modernistickou alternatívou k starému mestu. Za vyše polstoročie sa zo štvrte postavenej na poliach stalo širšie centrum mesta. Stále však bojuje s degradáciou ulíc a verejných priestorov.

Sieť supermarketov Billa sa v Košiciach vo väčšine prípadov prezentovala dôstojným adaptovaním existujúcich budov. Predajne v obchodnom dome na Mieri, Grunte na KVP, v Auparku, aj tá zatvorená v Baťovej budove, rešpektovali okolie a prinášali minimálne zásahy. Nová predajňa na Terase oproti Spoločenskému pavilónu je však úplný opak doterajšieho prístupu. Dlhodobo prázdnu parcelu obsadila sériová krabica, nárožie pred ňou vyplnilo parkovisko (kapacita 52 áut) a fasádu otočenú k Triede SNP tvorí sivá stena s bilbordmi.

Koncept miest zo sedemdesiatych rokov orientovaný na individuálnu osobnú dopravu je prežitkom a nepatrí do dvadsiateho prvého storočia. Vo vzdialenosti päťminútovej jazdy autom od novej predajne Billy sú štyri možnosti (Galéria, Optima, Kaufland a Lidl na Moldavskej) na parkovanie pri veľkej predajni s potravinami. Izolovaná stavba, ktorá odmieta komunikovať s okolím, na niekoľko rokov vopred definovala charakter (ne)ulice. Pri nepatrne vyšších nákladoch mohla byť stavba vysunutá na roh oboch ulíc, parkovanie pre autá zabezpečené zo západnej časti pozemku pozdĺž dlhšej strany budovy a fasáda na Triede SNP s transparentnou sklenenou stenou by vytvorila príjemnejšie a bezpečnejšie prostredie pre chodcov.

Mišo Hudák
minister demagógie Východného pobrežia
Foto: autor

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Okraj = stred

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems