Na Plejsoch doplesajú

| Košický samosprávny kraj | 3. 2. 2015

Ženy v čiernych šatkách plačú, nariekajú, kňaz sa skláňa nad nebožtíkom, dáva posledné pomazanie. Všade utíchol smiech a muzika. Vietor fúka, sneh poletuje a smútočný sprievod sa vydáva na cestu. Takto to končí každý rok. Prišiel jej čas. Už zase pochovajú basu. Lebo fašiangy sa končia.

Aj v roku 2015 pokračujú Top podujatia Terra Incognita, programu Košického samosprávneho kraja na podporu kultúrneho cestovného ruchu a Pankuškové fašiangy sú prvé z tohoročnej série. „Zimný festival dýchne nákazlivou atmosférou fašiangovej veselosti. Masky a maškary, ľudové zvyky spojené s týmto obdobím a samozrejme chutné pankušky čakajú v lyžiarskom stredisku Krompachy – Plejsy na návštevníkov,“ pozýva na podujatie JUDr. Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj. V posledný víkend fašiangov od 6. do 8. februára Plejsy zaplesajú.

V hlavnej úlohe chceme sneh

To je želanie organizátorov. Tento víkend by malo byť nasnežené, pretože na Plejsoch sa bude stavať obrovský snehuliak, snehový had a snehové sochy. Ak tej bielej hmoty nebude dosť, tak študenti a žiaci z Krompách a okolia nepreukážu svoje umenie ako snehoví sochári, ale zimnú náladu prenesú na papier. Lyžovanie v maskách bude samozrejme „in“. Hlavne, ak takíto maskovaní lyžiari získajú v sobotu hodinové bezplatné lyžovanie.

Jedla bude do sýtosti

Na Plejsoch nebude nikto hladovať. Sobota začne tradičnou zabíjačkou a výrobou zabíjačkových špecialít dolnozemskými Slovákmi z rumunského Nadlaku. Klobásky, jaternice, slaninka, ovar a ďalšie dobroty budú rozvoniavať a bojovať o priazeň jedákov so sladkými, lahodnými pankuškami. Tí smelší a asi aj hladnejší, si môžu v jedení pankušiek, či zabíjačkových špecialít zasúťažiť. Kto ochutná pripravené špeciality, môže ich zapiť kvasinkovým pivom alebo trebárs aj vyhrať súťaž v jeho pití.

Fašiangové zvyky a tradície prežili do dnešných čias

Fašiangy ako symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia sa zachovali dodnes. Ich írečitú podobu na pódium prinesú folklórne skupiny a súbory z regiónu Spiša. O zábavu, aj fašiangovými príhodami, sa postará ľudová rozprávačka Araňa. Večery budú patriť zábave pri ľudovej hudbe ako sa na fašiangy patrí, len v tomto prípade bude parket snehový. V nedeľu však zavíta na Plejsy smútok, pretože sa priblíži koniec tohto krásneho obdobia hodovania a plesania. Dôstojnú rozlúčku a pochovanie basy zaručuje folklórny súbor Liptov z Ružomberka.

Zľavy počas Pankuškových fašiangov treba využiť

Na návštevníkov čakajú len počas konania podujatia ďalšie ponuky. Hotel Plejsy poskytne 30% zľavu na vstupenky do wellness, Relax center Plejsy ponúka 20% zľavu na ski pass a v meste Krompachy sa oplatí zastaviť vo výstavnej miestnosti Domu kultúry a prezrieť si výstavu z expozícií Múzea Spiša „Vtáctvo Hornádskej kotliny a jeho ochrana“, pretože vstup na ňu je zdarma. Podrobnosti o TOP podujatí nájdete v letáku alebo na webových stránkach mesta Krompachy a programu Terra Incognita.

Terra Incognita

Terra Incognita_01

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Hlavnou témou programu je kultúrne dedičstvo rozložené a zachované na 3 tematických cestách – železnej, gotickej a vínnej. Historický potenciál v jednotlivých obciach a mestách Košického kraja tak vytvoril línie jedinečných ciest, po ktorých môže návštevník putovať a spoznávaťnielen historické témy jednotlivých ciest, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré na týchto cestách ponúkame. Viac na www.terraincognita.sk.

Mesto Krompachy sa nachádza na Strednom Spiši, v údolí rieky Hornád. Leží na styku troch horských celkov. Severne sú to Levočské vrchy a masív Branisko, na juhu Volovské vrchy, ktoré sú súčasťou Slovenského Rudohoria. Mesto je zo všetkých strán zovreté horskými masívmi s rcholmi v nadmorskej výške 900 – 1100 m. Prvý hodnoverný písomný doklad o existencii Krompách pochádza z listiny kráľa Ladislava IV. z roku 1282. V tej dobe boli majetkom kráľovského Spišského hradu. Dôležitým medzníkom bol rok 1602, kedy po dohode so zemepánom bola poddanská práca nahradená odvádzaním poplatkov a odvtedy sa Krompachy považovali za slobodné kráľovské mesto. Prelom v priemyselnom rozvoji znamenalo vybudovanie modernej železiarne a valcovne v roku 1841. Najväčší rozmach dosahuje mesto a železiareň na prelome 19. a 20. storočia. Šport v minulosti aj súčasnosti zaujíma významné postavenie v záujmoch obyvateľov. Vybudovaním špičkového lyžiarskeho areálu Plejsy mesto nadviazalo na mnohoročné výnimočné postavenie v alpskom lyžovaní na Slovensku. Viac o meste Krompachy sa dozviete na jeho webovej stránke www.krompachy.sk.

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na Plejsoch doplesajú

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems