Kotolňa vás privedie do varu

| Nezávislé centrá | 9. 2. 2015

Kedysi slúžila kotolňa na Strojárenskej 3 ako hlavné vykurovacie zariadenie pre celú Tabačku. Paradoxne je tam teraz najväčšia zima. Čoskoro sa to však zmení. Prvé tri testovacie akcie zorganizované v tomto novom alternatívnom priestore napovedajú, že staronová Kotolňa bude plná netradičných foriem umenia, ktoré zahrejú oko i dušu. 

Do storočnej budovy s vysokými múrmi a ešte vyšším komínom vedú dvoje dvere. Prvé, neoficiálne, smerujú na balkón. Druhé zoberú návštevníkov do veľkorysého priestoru, kde sa zmestia aj nadrozmerné umelecké diela. Práve teraz v nich tróni na zlato namaľovaný Volkswagen beetle, semestrálna práca Adama Slezáka, prváka na košickej Fakulte umení TUKE. Toto dielo bolo zatiaľ predstavené len úzkemu okruhu ľudí, no 10. februára si ho na vernisáži výstavy 0073 Golden Beetle bude môcť pozrieť široká verejnosť.

V DIG Gallery sú nové médiá, v Kotolni všetko ostatné 

Hlavným autorom myšlienky prerobiť starú kotolňu na nový alternatívny priestor je Richard Kitta, multimediálny umelec, pedagóg na FU TUKE, zakladateľ vydavateľstva Dive Buki, ktoré Kotolňu zastrešuje, ako aj art director neďaleko stojacej DIG gallery. „Na Strojárenskej pôsobíme s projektom DIG gallery už tretí rok. Je orientovaný prevažne na súčasné mediálne umenie, no keďže okrem aktivít tohto charakteru sa objavujú aj iné umelecké žánre, premýšľali sme nad miestom, ktoré by bolo univerzálnejšie a poslúžilo na konfrontáciu viacerých foriem umenia. Zároveň sme aj učiteľmi, preto ponúkame svojim študentom možnosti, ako sa verejne prezentovať. Kotolňa by mala byť jednou z nich,“ vysvetľuje svoje zámery Kitta. O kotolňu sa však dvadsať rokov nikto nestaral. Chýba tu kúrenie aj voda, no napriek tomu má svoju špecifickú atmosféru, genius loci, ideálnu na netradičné umelecké formy. „Je to doslova hard-core priestor. Staráme sa oň od septembra a podarilo sa nám vyčistiť ho a spraviť nové podlahy. Máme rozpracovaných niekoľko projektov, ako by to mohlo vyzerať, no v prvom rade chceme zachovať charakter tejto budovy. Je to pre nás výzva, ktorá ponúka netradičné možnosti,“ popisuje Kitta.

Príprava priestorov na novú vernisáž výstavy NEEXIST!

Príprava priestorov na novú vernisáž výstavy NEEXIST!

Presýtenie súčasným umením nehrozí 

Napriek tomu, že o miesta na prezentáciu nezávislej umeleckej scény nie je v Košiciach núdza, Richard Kitta tvrdí, že presýtenie súčasným umením nám nehrozí. Kotolňa chce byť s ostatnými alternatívnymi galériami v symbióze a tvoriť kompatibilnú sieť otvorenú pre verejnosť. „Ostatné alternatívne priestory pre nás nie sú konkurenciou. Práve naopak, spolupracujeme, spoznávame sa a zároveň navzájom vyhraňujeme. Okrem umelcov sa snažíme vtiahnuť do sveta súčasnej tvorby aj širokú verejnosť. Má to teda aj edukačný rozmer. Veď ako môžeme robiť umenie pre ľudí, keď ho nepotrebujú a nemajú dôvod ho potrebovať, lebo ho nepoznajú, respektíve mu nerozumejú, alebo si myslia, že mu nerozumejú? Povaha umenia je veľmi difúzna, je dôležité vedieť sa v ňom zorientovať. Podujatia by sa mali robiť najmä preto, aby ľuďom ponúkli aj iný pohľad na vec,“ hovorí Kitta. Fascinuje ho napríklad spojenie sociálnej praxe a hi-tech, ktoré by chcel v Kotolni pretaviť do pravidelných workshopov a kurzov. Zatiaľ priestor funguje na princípe jednorázových podujatí, ako bolo otváracie VJ sympózium či hudobný formát Kotolňa Beats.

Nový formát Kotolňa Beats je zameraný na elektronickú hudbu a jej rôzne fúzie či subžánre. Nájde sa tu však aj priestor pre svetelné inštalácie.

Nový formát Kotolňa Beats je zameraný na elektronickú hudbu a jej rôzne fúzie či subžánre. Nájde sa tu však aj priestor pre svetelné inštalácie.

Megalomanské nápady

Nápadov, ktoré by tím ľudí z Kotolne chcel realizovať, je vraj nekonečne veľa. Pri prvých troch akciách totiž prišli na to, že priestor ponúka viac možností, než očakávali. „V hlavách máme inštaláciu s tisíckami farebných loptičiek, do ktorých môžu ľudia skákať, alebo bazén umiestnený v strede Kotolne. Máme radi takéto úlety, voľnosť a hravosť, a tu ich budeme môcť aj uskutočniť. V prvom rade to tu však treba skultúrniť. Predpokladáme, že by sme mohli byť hotoví v septembri – do roka a do dňa od nášho prebratia. Dovtedy budeme mať ďalšie akcie, malé javiskové formy, premietania a výstavy. Chceme pripraviť originálnu programovú štruktúru. Zaujíma nás napríklad u nás doteraz veľmi málo využitý žáner komiksu. Vďaka časopisu ENTER máme k nemu blízky vzťah,“ naznačuje vývoj Kotolne Kitta. Jeho najväčšou ambíciou je však dostavať výraznú „devízu“ Kotolne, komín stojaci vedľa budovy. Pre nestabilitu bol o polovicu skrátený. Z Kotolne by sa tak stala zaujímavá technická pamiatka a komín by sa dal využiť ako inovatívny objekt na prezentáciu umenia. „Rekonštrukcia pôvodných industriálnych priestorov na umelecké nie je nič nové. Považujem to za veľmi pozitívny trend. Kotolňa má aj nemá svoje limity. Nebránime sa zreálňovaniu našich zdanlivo neskutočných nápadov. Naším cieľom je hlavne priviesť ľudí do varu. Kým tu však nebude kúrenie a teplá voda, budeme to robiť hlavne mentálne, cez umenie,“ uzatvára šéf Kotolne.

Najbližšia akcia, ktorá sa v Kotolni chystá, je spomínaná vernisáž výstavy 0073 Golden Beetle Adama Slezáka. Neskôr, 16. februára, sa tu môžete prísť pozrieť na Mašindog Martina Sepešiho, výstavu grafík, komiksu a antiposterov v podaní mladého vektorového maniaka z Ateliéru Nových médií na FU TUKE.

Veronika Samková
Foto: Dávid Hanko

Vizuálne príťažlivé kreácie VJov osvetlili počas otváracej akcie Kotolne balkón aj prízemie.

Vizuálne príťažlivé kreácie VJov osvetlili počas otváracej akcie Kotolne balkón aj prízemie.

Prvá výstava v Kotolni – NEEXIST!

Prvá výstava v Kotolni – NEEXIST!

Otvorenie Kotolne sprevádzali aj VJské performancie.

Otvorenie Kotolne sprevádzali aj VJské performancie.

Na výstave NEEXIST! predstavili svoje diela desiati študenti Ateliéru fotografie na FU TUKE.

Na výstave NEEXIST! predstavili svoje diela desiati študenti Ateliéru fotografie na FU TUKE.

Plagát  k  podujatiu  Kotolňa  Beats  má  na svedomí grafik Martin Sepeši.

Plagát k podujatiu Kotolňa Beats má na svedomí grafik Martin Sepeši.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kotolňa vás privedie do varu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems