Editoriál

| Editoriál | 23. 2. 2015

„Obdivujem ľudí, do kancelárie ktorých vojde totálne nazlostený človek a oni sa s ním dokážu porozprávať tak, že o 20 minút vyjdú von ako najlepší kamaráti. Medziľudská komunikácia dokáže zázraky,“ hovorí Peter Furmaník, viceprezident košického klubu Toastmasters. No veru aj ja ich obdivujem. Hoci sa mi občas podarí ukočírovať zúrivý hlas v telefóne, čo začína: „Čo si to dovoľujete?!?!?“ na záverečné: „Ďakujem krásne, teším sa na spoluprácu!“

LusiNo nie vždy som takto na koni. Lebo nie vždy sa mi chce 15 minút utláčať ego a voliť tie správne slová, aby nazlostenec na druhej strane linky vychladol. Dakedy sa mi chce rovnako zvýšiť hlas a poslať drzáňov kade-ľahšie. Veru, často podľahnem hlasom mámivých sirén, keď mi šepkajú, že môj hnev je oprávnený. Nemusí to byť iba v telefóne. Oveľa častejšie sa tak deje zoči-voči. Tým najbližším i celkom náhodným neznámym. A to sú momenty, keď zakusujem do šenpy. Výraz šenpa používa budhistická mníška Pema Chödrönová a znamená to podľahnutie zlosti, krivde, smútku, nervozite, skrátka všetkým tým negatívnym pocitom, čo nám bránia v láskavej komunikácii. Pretože komunikovať, to treba vedieť.

Rozmýšľam, prečo sa také čosi neučíme od mala. Namiesto bifľovania násobilky, ktorú dodnes neviem a nechýba mi, by som sa oveľa radšej učila priateľsky komunikovať. Dobieham to posledné roky a hoci je to makačka, baví ma to oveľa viac než všetky osnovy štandardných predmetov dohromady. Aj preto ma zaujali košickí toastmasteri a ich aktivity, ktorých sa môžete stať súčasťou. Postaviť sa pred publikum a rečniť asi nie je najpohodlnejšie „štúdium“, no z neplavcov to postupne urobí plavčíkov. Ďalšou témou Zajtrajších novín je plán, ako zmeniť naše mesto. Východné pobrežie ponúka konkrétny výber zo stovky detailov pýtajúcich si v Košiciach zmenu. Možno vás nadchnú a možno poriadne naštvú. Hlavne sa nezabudnite vyjadriť. Plodná diskusia robí divy.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

MSTRPLN 4

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 3/2015. Ilustrácia z projektu MSTRPLN, autorka Danka Bodnárová. 

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Editoriál

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems