Džezový koncert v podaní umelcov z Japonska

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 9. 2. 2015

Jedinečná legenda džezovej hudby Yosuke Yamashita prichádza na Slovensko. Po koncerte v Bratislave čaká tento nevšedný zážitok aj Košičanov. Už 18. februára predvedie svoje klavírne umenie spolu s duom tradičnej japonskej hudby Lotus Position. Túto dvojicu tvorí Akihito Obama, talentovaný hráč na bambusovej flaute šakuhači a Akira Horikoshi hrajúci na perkusie. Koncert sa začína o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku v Budove Alfa. 

Yosuke Yamashita získal veľkú priazeň milovníkov džezovej hudby vďaka množstvu koncertov naprieč všetkými kontinentmi. Spolupracuje s rôznymi osobnosťami hudobnej scény z celého sveta a rovnako aj s hráčmi na japonské bicie wadaiko či so symfonickými telesami. Významný džezový krok urobil v roku 1969, keď sformoval zoskupenie Yamashita Yosuke Trio. Od roku 1988 bol tento prvotriedny džezový klavirista aj členom skupiny New York Trio. V roku 2004 absolvoval americké turné pri príležitosti 150. výročia nadviazania vzájomných vzťahov medzi USA a Japonskom. O jeho profesionalite svedčí viacero prestížnych ocenení.

Duo Lotus Position vzniklo v roku 2012. Akihito Obama študoval hru na šakuhači a taktiež aj tradičnú ľudovú hudbu. Získal dokonca prvé miesto v súťaži pre hráčov na tomto japonskom dychovom nástroji. Vystupuje najmä ako sólový muzikant, no zúčastňuje sa aj na koncertoch  iných formácií, často i na zahraničných pódiách. Doteraz umelecky pôsobil v 32 krajinách. Akira Horikoshi sa už ako 13-ročný začal venovať hre na bicie. Rád vytvára nezvyčajné spojenia s muzikantmi i zoskupeniami rôznorodých hudobných žánrov. V Tokiu navyše vedie dve školy hry na bicie. Podobne ako Akihito Obama, aj on má za sebou viacero koncertov v rôznych kútoch sveta. Teraz k nim pribudne i Slovensko.

Klavír, šakuhači a perkusie. Tento nevšedný koncert spojí energické improvizačné schopnosti Yamashitu s osobitými tónmi japonskej tradičnej hudby a vy zažijete príjemný džezový večer. Vstup je voľný.

Dana Karabinošová

10928822_10152576312687256_6213005697185147320_o

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Džezový koncert v podaní umelcov z Japonska

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems