Balážove jazdkyne

| Pozvánky, Reportáž | 23. 2. 2015

Ženy v mnohých podobách. Madony, grácie, hudobníčky, tanečnice, anjelice, šašice, matky, milenky, domorodkyne, jazdkyne. Nachádzať ich môžete na sedemdesiatich obrazoch počas výstavy Dušana Baláža (1950) v Slovenskom technickom múzeu do 15. marca. Veľavravný názov Do p( )dstaty ženy je dostatočne pútavým pozvaním.

Košický výtvarník Dušan Baláž sa rád hrá. Badať to nielen na slovnej hračke v názve výstavy. Svoje obrazy vystavil bez popisov, aby sa divák sám zamyslel a hľadal. „Toto je moja prvá monotematická výstava venovaná ženám. Z lásky venovaná, lebo si ženy vážim. Ako si vážim aj fakt, že som tu vďaka mojej maminke,“ uviedol autor a na margo otázky, či onú podobu ženy našiel, dodal: „to je celoživotný proces, neustále ju treba hľadať. Najkrajšia línia je línia ženy. Potom ďaleko, ďaleko línia fliaš, a potom línia koňa. Žena je kilometre pred nimi.“

Vernisáž (12. 2.) mala jubilejný charakter a vďaka masovej návštevnosti vytvorila priateľské a slávnostné ovzdušie. Desiatky gratulantov stáli v dlhom rade a dve stovky návštevníkov si vychutnávali obrazy a dobré víno za hudobného doprovodu Dušana Baláža mladšieho. Podľa slov výtvarníka pre neho hojná účasť znamená lásku, božie požehnanie, veľa krásnych ľudí a mnoho pozitívnej energie. Pri  prehliadke Balážových diel plných emócií isto neopomeňte aj katalógový text kurátorky Gabriely Haščákovej. „Lásku kumulovanú v osobnosti a diele“ objavíte v Slovenskom technickom múzeu do 15. marca.

Lucia Radzová
Foto: Bartolomej Cisár

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zľava kurátorka výstavy Gabriela Haščáková a výtvarník Dušan Baláž.

Monotematická výstava Dušana Baláža je venovaná podobám ženy.

Monotematická výstava Dušana Baláža je venovaná podobám ženy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na vernisáži zaplnili návštevníci dve sály Slovenského technického múzea.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Balážove jazdkyne
  1. […] Ženy v mnohých podobách. Madony, grácie, hudobníčky, tanečnice, anjelice, šašice, matky, mi… / ZN 3 […]

    Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 11:57:27Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems