ORBIS PICTUS/Rozhovory o umení: Židovské synagógy na východnom Slovensku

| Pozvánky | 21. 1. 2015

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja organizuje v rámci projektu ORBIS PICTUS prvú zo série Rozhovorov o umení v roku 2015  na tému Židovské synagógy na východnom Slovensku. Židovská ornamentálna výzdoba synagóg nebola dodnes odborníkmi spracovaná a lokalita východného Slovenska nám poskytuje pestrú vzorku synagogálneho umenia. Prednáška, spojená s bohatou slide-show, je výstupom odbornej práce Mgr. Mirky Bukovinskej, ktorá sa téme venovala počas magisterského štúdia dejín umenia na Trnavskej univerzite. Podujatie je organizované k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu.

Prednáška Mgr. Mirky Bukovinskej sa zameriava na výtvarnú výzdobu synagogálnej architektúry na východnom Slovensku. Židovské synagógy predstavujú jedinečný typ sakrálneho umenia. Hlavným predmetom výskumu  boli nielen výtvarné prvky (nástenná maľba, vitráž, šťuková výzdoba) ale aj samotná architektúra. Časom sa vyprofilovali na východnom Slovensku určité typy stavieb, ktoré boli ovplyvnené náboženským prúdom. Lokalita východného Slovenska poskytuje pestrú vzorku synagogálneho umenia, nakoľko tu každá židovská náboženská kongregácia mala svojich zástupcov. Ornamentálna výmaľba obsahuje veľa spoločných prvkov s islamským umením, ale na rozdiel od neho, židovské umenie nebolo doteraz odborníkmi podrobne spracované. Prenáška sa uskutoční 27. januára od 16:00 do 17:30 hod. v Galérii umelcov Spiša na Zimnej 46 v Spišskej Novej Vsi. Vstupné na ňu je dobrovoľné. 

Sprievodný program:

  • Interpretácia židovských piesní v podaní pedagógov zo Základnej umeleckej školy v Smižanoch a Spišských Vlachoch.
  • Galéria v rámci akcie otvorená pre verejnosť v čase 9:00  18:00, štandardné vstupné do expozícií.

Projekt Galérie umelcov Spiša ORBIS PICTUS je cielene zameraný na prezentáciu  vybraných umeleckých žánrov formou rôznych edukačných programov ako prednášky, besedy, dielne a koncerty pre rôzne cieľové skupiny a vekové kategórie. Dlhodobým prínosom projektu je zviditeľniť kultúru a umenie prostredníctvom medzikulturálnych aktivít, korešpondujúcich s  výtvarným umením  a výstavným programom galérie.

Galéria umelcov Spiša
www.gus.sk

OP


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: ORBIS PICTUS/Rozhovory o umení: Židovské synagógy na východnom Slovensku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems