Opäť nastal čas na Adamcove dni

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 26. 1. 2015

V roku 2015 začínajú K 13 – Košické kultúrne centrá s novinkou – oprašujú staré podujatia. Prvým takým budú Adamcove dni. Začali sa konať v roku 1983 ešte pod názvom Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca. Tradícia prehliadky speváckych zborov sa obnoví začiatkom februára.  

Prehliadka speváckych zborov spojená s menom Vojtech Adamec sa konala nepravidelne a mala niekoľko prestávok. V roku 1994 ju obnovila Asociácia východoslovenských speváckych zborov, no kvôli nedostatku financií sa v roku 1999 opäť ukončila. V roku 2005 sa do organizovania pustilo Krajské osvetové stredisko v Košiciach a o dva roky na to sa uskutočnil ešte 8. ročník Slávností zborového spevu Vojtecha Adamca. Od 6. do 8. februára toto podujatie organizuje K13 pod názvom Adamcove dni. Opäť sa tak vytvorí priestor na prezentáciu jednotlivých zborových telies východného Slovenska, umožní sa ich potrebná vzájomná konfrontácia, a hlavne, stretnú sa ľudia s rovnakou záľubou.

Dirigent, zbormajster a hudobný skladateľ Vojtech Adamec (1926 – 1973) pochádzal zo Španej doliny v Banskej Bystrici, študoval na Učiteľskej akadémii a v Bratislave vyštudoval hudobnú výchovu na Pedagogickej fakulte a zborové dirigovanie u Profesora Strelca na VŠMU. Po skončení štúdia sa stal vedúcou osobnosťou SĽUK-u. V roku 1955 obsadil post dirigenta Košického rozhlasového orchestra a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v Bratislave. V rokoch 1974 až 1972 viedol  Košický spevácky zbor učiteľov. Zbor sa pod jeho vedením stal jedným z najlepších vokálnych súborov na Slovensku. Po krátkom pedagogickom pôsobení na košickom Konzervatóriu zomrel v roku 1973.

Adamcove dni môžete navštíviť od 6. do 8. februára v Kasárňach/Kulturparku. Slávnostný koncert, na ktorom vystúpia všetky dospelé spevácke zbory a na záver zaznie skladba Vojtecha Adamca s názvom Slovensko moje, sa uskutoční 8. februára o 18:00 hod.

Gabriela Krestián Kuchárová, K13

Adamcove

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Opäť nastal čas na Adamcove dni

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems