Nejde o nedbanlivosť pri písaní, ani chybu v tlačiarni. Myslet město sa volá kniha Lucie Stejskalovej, ktorá zozbierala príbehy svetových metropol a našla v nich návody a inšpirácie aplikovateľné na rozvoj akéhokoľvek mesta.
Regenerácia miest prostredníctvom kultúry je štandardným termínom už vyše desaťročie. Do nášho stredoeurópskeho priestoru preniká s menším oneskorením, ale prichádza, a to je dobre. Prvým výrazným celospoločenským zásahom bolo Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Kultúra však neznamená len množinu rôznych umeleckých foriem, jej rozsah je omnoho širší a mestá v knihe Myslet město dokazujú, že je potrebné vnímať ju v omnoho komplexnejšom rozsahu.
Vývoj desiatich miest v dvadsiatom storočí sleduje Lucie Stejskalová z viacerých rovín. Dvojice miest vypĺňajú témy Riadenie, Organizácia, Mierka, Forma a Čas. Brazílsku Curitibu a dánsku Kodaň spája spoločenský záujem, ktorý stojí nad dĺžkou volebných období a nad dramatickými zmenami sprevádzajúcimi výmenu politických garnitúr. Moderné mestá pracujú s dlhodobými víziami v horizonte dvadsiatich, tridsiatich či päťdesiatich rokov a miestna politická scéna udržuje kontinuitu, aj keď preberá moc od najväčšieho protivníka. Francúzsky Paríž a nigérijský Lagos naopak rozdeľuje riadený prístup k urbanizmu proti voľnému až anarchistickému stavaniu mestskej štruktúry.
Príklady vhodné pre Košice sú mestá Zürich, Bilbao a spomínaná Kodaň. Veľkosťou, populáciou aj európskym kontextom sú v príbuzných kategóriách. Španielske Bilbao tvorí kapitolu spolu s Barcelonou o lokálnych a celomestských zásahoch, obe mestá prešli v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch dramatickými ekonomickými a sociálnymi zmenami. Výzvy a originálne riešenia rozvoja týchto miest, ich obyvateľov a spoločnej budúcnosti sú už dnes učebnicovými textami pozitívnych dôsledkov regenerácie miest prostredníctvom kultúry. Barcelona sa dostala naspäť na mapu Európy letnými olympijskými hrami v roku 1992 a Bilbao otvorením Guggenheimovho múzea na konci storočia. Obom veľkolepým projektom však predchádzala dekáda ekonomických, sociálnych, správnych, fyzických aj nefyzických príprav a reforiem na úrovni mesta. Bilbao je dnes prekvitajúcim moderným miestom pre život, a pritom ešte pred tridsiatimi rokmi bolo oceliarenským mestom.
Myslet město je literatúra vhodná pre každého aktívneho obyvateľa mesta.
Mišo Hudák
Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk. |
Tags: architektúra, Lucia Stejskalová, Mišo Hudák, stĺpček
Prečítajte si aj: