Mesto Košice má za sebou ďalší úspešný rok

| Mesto Košice | 26. 1. 2015

Košice odštartovalo najväčšiu rekonštrukciu cestných komunikácií

Mesto Košice začalo koncom júna 2014 s najväčšou rekonštrukciou cestných komunikácií na území mesta za posledné roky. Bola významná aj z pohľadu investovaných financií, vďaka ktorým až sedemnásť miestnych komunikácií prešlo komplexnou rekonštrukciou. Opravy trvali do konca letných prázdnin. Mesto na ne použilo financie v objeme 2,35 milióna eur, ktoré získalo ako návratnú, bezúročnú finančnú výpomoc Ministerstva financií Slovenskej republiky. Ďalšie rozsiahle rekonštrukcie ciest a chodníkov sú plánované aj na tento a budúci rok.

8 Cestari12

Košice už budú pred povodňami ochránené

Košice už budú pred povodňami ochránené vďaka rozsiahlym protipovodňovým opatreniam. Tri investičné stavby protipovodňovej ochrany Košíc odovzdali vodohospodári v novembri za účasti ministra životného prostredia SR Petra Žigu, ministra vnútra SR Róberta Kaliňáka a primátora mesta Richarda Rašiho. Zrekonštruovaná ochranná hrádza Hornádu, spevnenie jeho brehov a rozšírenie koryta zabezpečia, aby sa Košičania nemuseli obávať o svoje životy a majetky, ako to bolo pri ničivých povodniach v roku 2010. Všetky práce budú ukončené v roku 2017 a po dokončení bude mať protipovodňová ochrana Košíc dĺžku 12 kilometrov.

5 HornadProtipovodnoveOpatrenia4

Modernizácia električkových tratí zvýši bezpečnosť a komfort cestovania

Prvá etapa Stavby integrovanej koľajovej dopravy (IKD) Košice v úseku od Námestia Maratónu Mieru cez Kuzmányho ulicu po Staničné námestie sa začala 1. augusta a koniec prác bol stanovený najneskôr do 31. júla 2015. Projekt je najväčšou investíciou do modernizácie košickej koľajovej dopravy za posledné desaťročia a súčasťou projektu “Integrovaného dopravného systému osobnej koľajovej dopravy v Košiciach”. Jedným z jeho cieľov je integrovať v meste rôzne druhy dopravy – železničnú koľajovú, prímestskú autobusovú a MHD. Predmetom realizovaných prác sú: komplexná modernizácia električkovej trate, modernizácia obratísk na Staničnom námestí a Námestí Maratónu mieru, výmena koľajového zvršku a spodku, zatrávnenie koľajísk a rekonštrukcia priechodov a prejazdov, rekonštrukcia mosta na ul. Protifašistických bojovníkov, inštalácia 32 kamier po celej dĺžke trate, modernizácia všetkých nástupíšť na celej trase a doplnenie nových, inštalácia ochranných, bezpečnostných a bezbariérových prvkov, vybudovanie nových prístreškov pre cestujúcich, vrátane označníkov, inštalácia elektronických LCD tabúľ, ktoré poskytnú aktuálne informácie o najbližších odchodoch električiek z danej zastávky, preložky dotknutých inžinierskych sietí, modernizácia trakčných vedení v nadzemnej časti električkovej trate v celom úseku, modernizácia cestnej svetelnej signalizácie s preferenciou električkovej dopravy.

7 ZaakladnyKamenIKD18

Tisíckam detí v Košiciach sa zlepšili podmienky na vyučovanie

Vláda počas svojho výjazdového rokovania v Košiciach schválila finančnú dotáciu pre košické materské a základné školy vo výške takmer 1,4 milióna eur. Peniaze mesto použilo na rekonštrukciu 14 školských zariadení. Najčastejšie bolo potrebné riešiť havarijný stav jednotlivých budov. Skvalitnilo sa tak prostredie pre našich najmenších.

2 MSZupkova14

Anjelský dar Košičanov potešil Svätého Otca

Košický primátor Richard Raši vo Vatikáne osobne odovzdal Svätému Otcovi Františkovi dar od Košičanov. Nádherného, z dreva vyrezaného anjela, ktorý drží v rukách erb metropoly východu. „Som vysoko poctený tým, že som mohol Svätému Otcovi odovzdať tento dar od obyvateľov nášho mesta,” uviedol primátor a zároveň pozval pápeža na návštevu Košíc.

1 papez

Dominanta historického centra sa opäť rozsvietila

Košický klenot sa za nadšených reakcií Košičanov opäť vynoril z tmy. Po minuloročnom úspechu osvetlenia Dómu sv. Alžbety, sa vedenie mesta rozhodlo spestriť dominantu historického centra nielen počas slávnostných príležitostí, ale i počas bežných dní. Prvou príležitosťou ukázať katedrálu v novom svetle bol Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých, keď sa Dóm sv. Alžbety premenil na symbolicky najväčšiu pietnu sviecu na svete.

6 Dom27-800x533

Košice zaradili do rebríčka TOP 10 najpôsobivejších miest sveta

Vďaka prestížnemu titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013 a projektom realizovaným v rámci EHMK 2013 získali Košice mnohé ocenenia. Naše mesto si všimli najprestížnejšie cestovateľské svetové weby a zaradili ho do rebríčka TOP 10 najpôsobivejších miest na svete. Takisto najväčší vydavateľ turistických sprievodcov Fodors Travel z New Yorku odporučil Košice vo svojom blogu na Huffington post ako jednu z top pätnástich neobjavených destinácií Európy.

3 Kosice_img57

Kulturpark zvíťazil

Najväčší z ôsmich investičných projektov v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 – Kasárne/Kulturpark Košice zaujali architektov natoľko, že v 13. ročníku prestížnej súťaže Cena za architektúru zvíťazili až v dvoch kategóriách. Medzinárodná porota vyberala z vyše stovky prihlásených diel, Kulturpark ocenili v kategóriách Občianske a priemyselné budovy a Exteriér.

4 Kulturpark2

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mesto Košice má za sebou ďalší úspešný rok

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems