Editoriál

| Editoriál | 26. 1. 2015

Vždy som chcela bývať v meste, ktorým preteká voda. V meste s vodným kanálom, čo celoročne priťahuje svojich obyvateľov na pikniky, prechádzky, športové aktivity, rybárčenie. Dokonca sa mi raz snívalo, že také niečo v Košiciach máme. Asi sa mi do sna premietli moje zážitky z Kodane, Amsterdamu, Budapešti, Prahy či Bratislavy, a ja som v ňom šťastne objavovala košickú vodu. Po zobudení mi to došlo. Veď my vodu máme. Som ako tá žena z príbehu, čo vždy túžila žiť v romantickom dome pri jazere. Po rokoch si uvedomila, že za jej starým domom je malý rybník, a teda celý čas žije svoj sen. Čo na tom, že jej jazierko nebolo dosť čisté a exkluzívne.

Ani ja som pre svoju predstavu nevidela realitu. Samozrejme, že Košice svoj vodný kanál majú. Je ním Hornád a Mlynský náhon. V januári vďaka niekoľko týždňovému mrznutiu sa Alešovo a Tyršovo nábrežie premenilo na celkom slušnú korčuliarsku plochu. Rôzne skupinky ľudí si s nadšením upravovali „svoj“ kúsok ľadu. Keď nasnežilo, vylopatovali si ho, vymedzili svoje územie, čím vznikali ihriská na ľadový hokej, korčuliarske škôlky pre najmenšie deti, krasokorčuliarske „štadióny“, skrátka priestor na stretávanie sa. Prechádzala som sa popri ľadovej ploche a musela tešiť z radostnej aktivity spoluobyvateľov. Neustále bolo počuť škrípanie ostria o ľad, a tak som mala pocit, že som na obrovskom štadióne, napríklad v Kanade, niekde, kde to masovo žije zimným športom. Atmosféra bola výborná či svietilo slnko, či snežilo, či bolo zamračené. Hlavneže mrzlo. A viete čo? Aktivity si urobili ľudia absolútne sami. Nepotrebovali žiadnu inštitúciu či organizáciu, ani mesto, ani kraj, ani grant. Jednoducho prišli a použili verejný priestor, ktorý tu pre každého je. Bez boja si užili zimné hry. Ako hovorí citát na titulke, zvíťazili bez víťazstva.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk
Foto: Ján Radzo

Mlynský náhon sa zmenil na korčuliarsku zónu.

Mlynský náhon sa zmenil na korčuliarsku zónu.

Sun Set zo série Slnko vo vitríne, Lucia Sceranková

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 1/2015. Sun Set zo série Slnko vo vitríne, Lucia Sceranková

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Editoriál

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems