Deti si zatancujú s Newyorčanom a „vypatchworkujú“ módnu kolekciu

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Rozhovory | 26. 1. 2015

Aktivity pre deti v réžii K13 – Košických kultúrnych centier pokračujú aj v roku 2015. Opäť sú zamerané na podporu kreativity, rozvoj pohybových zručností a hlavne na aktívne trávenie voľného času a nadväzovanie nových kamarátstiev. Viac o prebiehajúcich a pripravovaných „detských“ aktivitách K13 nám porozprávala ich koordinátorka Tatiana Kozejová.


FKL 1Tvorivý workshop Fashion KidLab sa v januári dočkal svojho tretieho pokračovania. Tentokrát ho vedie známa návrhárka Ida Sándor. Ako prebiehali prvé stretnutia?

Deti sa na nich zoznámili s technikou patchworku. Vyskúšali si navrhnúť vlastné tvary a kombinácie farieb. Na druhom stretnutí sme už začali s tvorbou. Témou záverečných prác posledného workshopu boli bodky, teraz sme sa rozhodli pre pásiky. Deti usúdili, že práve tie sú vo svete módy momentálne veľmi trendy. Na workshope v utorok 13. januára sa nám podarilo vytvoriť naozaj nádherné obrazce. Zúčastnili sa ho deti, ktoré boli na KidLabe prvýkrát a sú rozhodnuté, že odteraz nevynechajú žiaden z nich. Verím, že im odhodlanie vydrží minimálne niekoľko ďalších mesiacov.

Čím je tretí KidLab oproti predchádzajúcim výnimočný?

Najväčší posun vidím v tom, že sa pomaly približujeme k skutočnej módnej tvorbe. Pracujeme so známou návrhárkou a čerpáme vďaka tomu skúsenosti priamo zo zdroja. Tento trend odštartoval už Marcel W. Holubec na krátkom jednodňovom workshope počas prvého Fashion KidLabu. Práca s Idou je naopak dlhodobý proces. Dovoľuje deťom vstúpiť do jej sveta, nahliadnuť do toho, ako pracuje a uvažuje. Veľa sa vďaka tomu naučia a pochopia aj význam profesie módneho návrhára. Stretávame sa s nimi dvakrát v týždni po tri hodiny a venujeme sa im počas celého procesu výroby, od návrhu šiat, skúšania, výberu doplnkov až po prezentáciu na vernisáži. Oblečenie si aj sami ušijeme na šijacom stroji priamo v Kasárňach/Kulturparku, v pavilóne Foxtrot. Osobne si myslím, že sa nám podarí vytvoriť jednu z najzaujímavejších kolekcií vôbec.

Kedy a kde budeme môcť vidieť výsledky?

Vernisáž výstavy modelov sa uskutoční 5. februára o 18:00 hod. vo Foxtrote. Vystavené budú minimálne dva týždne.

Okrem Fashion KidLabu úspešne pokračujú aj Tanečné ochutnávky. Koľko detí ich dosiaľ navštívilo a ktoré štýly sa tešili najväčšej obľube?

Doteraz sme napočítali približne sto detí. Tie ochutnali locking (štýl, pri ktorom sa tanečník na chvíľu zastaví, a potom pokračuje vo svojom pohybe tam, kde prestal, pozn. red.) so skúseným lektorom Martinom „Pajtym“ Frankom, capoeiru aj súčasný tanec, no najpopulárnejší bol New Style Hustle. Je to párový tanec, v ktorom sa kombinuje portorikánska salsa a prvky street dance.

Aké tanečné kroky si deti budú môcť vyskúšať vo februári? Šušká sa niečo o tanečníkovi z New Yorku.

Šušká sa dobre. Práve pre popularitu New Style Hustle sme popri ochutnávke 1. februára zorganizovali aj workshop s priekopníkom tohto štýlu, Newyorčanom Jeffom Shelbym. Je určený nielen deťom, ale aj dospelým alebo profesionálnym tanečníkom. Prebiehať bude v Kasárňach/Kulturparku v budove Alfa od 14:00 do 15:30 hod. Po ňom nás čaká Tanečná ochutnávka a „džemovačka“ s Marošom “Pearsboy” Hrušovským a Ninou “Folky Fresh” Vengerovou. Tanečníci si na nej vyskúšajú všetko, čo sa naučili. Tanečné ochutnávky sú zadarmo, no workshop s Jeffom sme museli pre náročnosť organizácie spoplatniť sumou 10 eur. Žiadne prihlasovanie však nie je potrebné, stačí prísť. Ideálne s partnerom. Jeff prišiel do Košíc len kvôli nám, preto verím, že o tancovanie s ním bude veľký záujem.

Ďakujem za rozhovor. 

Veronika Samková
Foto: Ondrej Molčák

 Na treťom Fashion KidLabe vytvoria deti módnu kolekciu oblečenia pomocou techniky patchworku.

Na treťom Fashion KidLabe vytvoria deti módnu kolekciu oblečenia pomocou techniky patchworku.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti si zatancujú s Newyorčanom a „vypatchworkujú“ módnu kolekciu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems