Čo do pekla je to súčasné umenie?

| Pozvánky, Predstavujeme, Rozhovory | 26. 1. 2015

Červená čiara na plátne, šalátová uhorka visiaca nad kvádrom, odpadková kanva, z ktorej hrá muzika. Súčasné umenie? Prečo? Často sa pýtame bez akýchkoľvek poznatkov a porozumenia. Nejako nemáme snahu si uvedomiť, že súčasné umenie nemusí byť estetické, ale skôr funkčné. Veď ani život nie je len pekný. Súčasní autori neraz reflektujú aktuálnu politickú situáciu, postavenie sociálnych vrstiev v spoločnosti a možno len svoje (ne)zodpovedané otázky o bytí. A čím viac by sme o súčasnom umení vedeli, tým ľahšie by sme ho vedeli „čítať“. Práve preto vznikol formát Čo do pekla je…?/What the hell is…? Umelec Tomáš Makara s ním začal v košických Kasárňach a teraz sa realizuje v Tabačke Kulturfabrik. 

Najbližšie What the hell is…? o feministickom umení v Tabačke Kulturfabrik bolo zo zdravotných príčin zrušené. Náhradný dátum bude zverejnený na facebookovej stránke formátu.


Do Košíc si priniesol nový formát What the hell is…? Je to tvoj nápad, či si to videl niekde vo svete?

Tento formát je autorský. Pôvodne som ho vymyslel v roku 2010 a začal fungovať v Kasárňach/Kulturparku. Tie sa potom začali rekonštruovať, tak sme mali prestávku. Minulý rok ma oslovil Lukáš Berberich, s tým že by to chcel robiť v Tabačke Kulturfabrik.

Prečo tento nápad?

Treba si uvedomiť, že to bolo v dobe, keď Košice začali napĺňať projekt Košice 2013 a z veľkej časti bol program postavený na súčasnom umení a kultúre. Pracoval som vtedy ako dramaturg v Kasárňach a bolo potrebné ľuďom priblížiť súčasné umenie. A v tomto trende sa dnes ani nič nezmenilo.

What the hell is…? v preklade Čo do pekla je…? znamená niečo, čo sa vymyká, ohúri, alebo niečo, čo je neznáme pre spoločnosť?

Súčasná kultúra je bežným ľuďom stále neznáma a formát má ľuďom priblížiť rôzne témy a druhy umenia. Väčšina divákov nemá predstavu o týchto súčasných veciach. Ja to volám živá kultúra, to znamená, súčasná kultúra, ktorá nie je akoby v mainstreame, ale často v pozadí. Sú to samozrejme kvalitné veci od vizuálneho umenia, cez hudbu po film a podobne.

Podľa čoho témy vyberáš?

Existuje v podstate toľko veľa tém, ktoré treba predstaviť, že na to nemám čarovný kľúč, výber je viacmenej voľný. No snažíme sa niekedy reflektovať udalosti, čo sa dejú okolo, a téma je tak často spojená s aktuálnym dianím v spoločnosti.

Čiže každý mesiac prinášate tému z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, a zodpovedáte na rôzne otázky. Ako to prebieha?

Prezentácia trvá približne 50 minút a prebieha živou formou. Žiadna nudná prednáška s dlhým premietaným textom. Je postavená na obrázkoch a videách a sprevádza ich hovorené slovo. Cieľom prezentácie je povedať, čo vlastne je ten daný druh umenia, prečo vznikol a predstaviť jeho kontexty.

Prvá téma bola o politicky angažovanom umení, druhá o neviditeľnom umení, tretia o islandskej hudbe a najbližšia téma je Čo do pekla je feministické umenie/What the hell feminist art is? Máš pocit, že táto otázka je nezodpovedaná?

Ešte stále podla mňa pretrváva obraz, že umelec je väčšinou muž a ženy tak ostávajú v úzadí.

Prednášať bude Alexandra Tamásová.

Áno, ona sa tejto téme venuje. V Slovenskej národnej galérii mala koncom minulého roka prednášku o feminizme vo výtvarnom umení 90. rokov.

Prečo by mali ľudia prísť?

Dozvedia sa niečo nové. Ak budú pravidelnejšie navštevovať tento formát, tak sa im bude ľahšie čítať súčasné umenie. Opadne strach z neporozumenia a pocitu, že je to elitárska disciplína. Do galérie prídu so základom a vedomosťami. Cieľom projektu je dostať súčasné umenie bližšie k ľuďom.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová 

Čo do pekla je politické a angažované umenie s prednášajúcou Lenkou Kukurovou, apríl 2014. Foto: archív Tomáša Makaru

Čo do pekla je politické a angažované umenie s prednášajúcou Lenkou Kukurovou, apríl 2014. Foto: archív Tomáša Makaru 

Čo do pekla je politické a angažované umenie. Guma Guar, Všichni jste buzeranti

Čo do pekla je politické a angažované umenie. Guma Guar, Všichni jste buzeranti.

Foto: Judy Chicago The Dinner Party (1974-79), detail.

Čo do pekla je feministické umenie. Judy Chicago, The Dinner Party (1974-79), detail.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čo do pekla je to súčasné umenie?
  1. Sucasne umenie podla mna predstavuje zhodu nahod,Kontrast pozitívnych i negatívnych emócií ktoré sklbuju “veskeri” rôzni umelci sucasne dokopy… “ja Neviem ci v nahode hladam zakon, alebo zakonite sa blizim k nahode, len viem ze smerujem k dacomu imaginarnemu neskutocnemu” citovane Štefan Dušan Baláž

    Komentoval MURKO PETER dňa 30.01.2015 o 10:53:05Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems