515 podujatí pod hlavičkou K13

| K13 a VÝMENNÍKY | 21. 1. 2015

Koncom každého roka zvykneme bilancovať, spomínať a dávať si predsavzatia. Nie preto, aby sme urobili krok dozadu, ale aby nás dobré nápady inšpirovali a chyby poučili. To všetko nás posúva ďalej. Svoj prvý rok činnosti bilancuje aj príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá. Infraštruktúra, ktorá vznikla z projektu EHMK 2013 ponúka Košičanom a širokej verejnosti priestor na aktívne či pasívne využitie. Pod jej hlavičkou sa v roku 2014 konalo približne 515 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 197 tisíc návštevníkov, a v tomto špeciálnom čísle sme zrekapitulovali tie najzvučnejšie a najväčšie. Nielen o nich hovorí riaditeľ K13 Ján Kováč.


Prinášame špeciálne vydanie Zajtrajších novín, ktorých témou sú podujatia K13 za rok 2014. Bolo ich mnoho, ale ktoré by sme mohli označiť za TOP?

Z tradičných podujatí sú to určite Use The C!ty či Leto v Parku, ktoré tento rok obohatila klaviristka Hiromi. Biela noc znova potvrdila, že pre Košice je veľkým podujatím. A vďaka Košice Fashion Weeku sme zorganizovali výnimočnú módnu prehliadku spojenú so súčasným  umením. Tieto akcie boli asi najvýraznejšie. No podarilo sa nám nadviazať aj spoluprácu s Bibianou, Medzinárodným domom umenia pre deti. Výstavy, ktoré mali možnosť vidieť deti v Bratislave, prinášame do regiónu Košíc. V roku 2014 to bola Dračia stopa a do konca marca potrvá výstava S jedlom sa (ne)hráme. Sú to interaktívne projekty a vďaka nim sme do Kulturparku dostali najmladšiu generáciu Košičanov s veľmi pozitívnymi ohlasmi ich rodičov.

V Košiciach sa tak vytvára tradícia podujatí, ktoré majú perspektívu pokračovať v budúcnosti (Fashion Kid Lab, Use The C!ty, Polievkový festival, Cesta do neznáma a ďalšie). Vychováme si vďaka nim šikovných Košičanov, ktorí odtiaľ už nebudú musieť odchádzať za prácou do Bratislavy či zahraničia?

Vybrali sme sa cestou, kde nejdeme vytvárať len statickú kultúru. Košičanov a verejnosť chceme vtiahnuť do tvorivého procesu a do prípravy samotných výstav, workshopov a podujatí. Prvým takým projektom je Fashion KidLab, venovaný mladým umelcom. Deti vo veku od  4 do 17 rokov tvoria pod dohľadom renomovaných výtvarníkov, umelcov a návrhárov. Niečo podobné pripravujeme tento rok aj v Kunsthalle, deti budú tvoriť  v oblasti vizuálneho umenia. Čiže áno, vychovávame si šikovných ľudí a vytvárame priestor, aby Košičania mali kde tvoriť, pracovať a prezentovať sa.

Z Kasární/Kulturparku sa stal multifunkčný priestor otvorený verejnosti. Naučili sa Košičania využívať tieto priestory a vracajú sa do nich?

Kulturpark je skutočne multifunkčné miesto, v každom zmysle slova, kde sa stretávajú ľudia rôzneho veku a umeleckého cítenia. Môžete tu stretnúť mamičky s malými deťmi, tínedžerov, na kasárenskom námestí jazdia skejteri a medzi nimi dokonca majstri Európy a sveta a víťazi svetových pohárov v skejtboardingu. V Kulturpaku sme mali okrem výstav pre deti, aj výstavu, ktorú usporiadal košický Senior dom. V areáli sme obmedzili pohyb domácich zvierat, aby rodiny mohli bez obáv vypustiť svoje ratolesti na trávnik. Kasárne sú tak  ideálnym uzavretým miestom na oddych, kultúrne vyžitie aj zábavu a Košičania to oceňujú. 

Kulturpark a Kunsthalle sú situované blízko centra mesta, ale svoje aktivity zameriavate na Košice ako celok. Umenie na sídliskách sa vytvára vo Výmenníkoch, ktoré spadajú pod projekt SPOTs. Vďaka nim sa stretávajú ľudia so spoločnými záujmami a vznikajú komunity, ktoré spoločnou prácou prinášajú výsledky.

Áno, práve spoty rozvíjajú komunitný rozmer umenia na sídliskách. Bývalé výmenníky sa po prebudovaní stávajú komunitnými centrami a miestom, kde sa stretávajú ľudia s podobnými záujmami a medzi sebou zdieľajú skúsenosti a zručnosti. Či už je to Komunitná záhrada, kde sa obyvatelia podelia o poznatky zo záhradkárčenia, alebo vytvorenie módnej značka VYVA, ktorá sa so svojou prehliadkou zapojila aj do Fashion Weeku. Aktivít vo Výmenníkoch je mnoho, a výsledky sú badateľné v tom, že komunity sa rozširujú, pribúdajú stále noví členovia a svoje výsledky verejne prezentujú. A tieto výsledky často pomáhajú aj ostatným ľuďom, napríklad budujú vzťahy medzi „susedmi“.

Čo všetko chystajú Košické kultúrne centrá v roku 2015?

Našou ambíciou nie je len neustále prinášať umelcov do Košíc. Chceme tento priestor a infraštruktúru ponúknuť Košičanom, aby kultúru a umenie vytvárali sami. Už v roku 2014 sa v našich priestoroch uskutočnilo mnoho podujatí organizovaných samotnými obyvateľmi mesta. Počet takých akcií budeme neustále navyšovať. Tím dramaturgov a produkčných je a bude  nápomocný pri organizácii podujatí, ktoré si pripravia Košičania pre Košičanov. Okrem toho chceme ísť aj do väčších produkcií a priniesť umelcov, čo tu ešte neboli, no zároveň sa pozrieť aj na podujatia z minulosti. Prvou takou lastovičkou sú Adamcove dni vo februári. Po niekoľkých rokoch obnovíme tradíciu prehliadky speváckych zborov.

Ďakujem za rozhovor 

Gabriela Krestián Kuchárová

 

Riaditeľ K13 – Košických kultúrnych centier Ján Kováč. Foto: Ján Varchola, archív K13.

Riaditeľ K13 – Košických kultúrnych centier Ján Kováč. Foto: Ján Varchola, archív K13.

 

Zajtrajšie noviny – Špeciálne vydanie – K13 – Košické kultúrne centrá vo formáte PDF

číslo K13 26

číslo K13 25

číslo K13 24

číslo K13 23

číslo K13 22

číslo K13 21

číslo K13 20číslo K13 19

číslo K13 18číslo K13 17číslo K13 16číslo K13 15

číslo K13 14

číslo K13 13

číslo K13 12

číslo K13 11číslo K13 10

číslo K13 09

číslo K13 08

číslo K13 07číslo K13 06

číslo K13 05

číslo K13 04

číslo K13 03

číslo K13 02

číslo K13 01číslo K13 1_01číslo K13 1


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: 515 podujatí pod hlavičkou K13

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems