Vyrobte si v Steel parku vlastné autíčko

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 14. 12. 2014

Zábavno-technické centrum pre deti, mládež aj dospelých v priestoroch Kasární/Kulturparku bolo slávnostne otvorené začiatkom októbra minulého roka. Odvtedy ho navštívili stovky zvedavcov, ktorí chceli zistiť, ako fungujú magnetické a silové polia, čo dokáže energia, alebo aká je cesta ocele. Medzi vyše päťdesiatimi exponátmi z oblasti hutníctva, geológie, fyziky, chémie, bezpečnosti či strojárstva nájdete do 12. januára aj popisovací laser na autíčka.

Biely pult s lisom umiestnený na druhom poschodí odhalí návštevníkom, ako sa vyrába kovové autíčko. Laser TruMark 3010 prenajatý od firmy Trumpf im zase umožní vypáliť na povrch karosérie rôzne obrázky alebo mená. Vďaka tomu sa z auta stáva originálny darček vhodný nielen pre malého mechanika, ale aj pre dospelých šoférov.

Od mája je Steel park rozšírený aj o Vedeckú hračku – súbor mechanických prístrojov, ktoré približujú alebo využívajú prírodné zákonitosti a javy. Nájdete tu hlavolamy, pokusy s mechanikou, točením, zvukom aj fyzikálne hry s optikou alebo magnetizmom. Vedenie centra zároveň odštartovalo spoluprácu v Oddelením didaktiky fyziky ÚFV PF UPJŠ a ponúka deťom interaktívne Bádateľské prírodovedné laboratórium. „Našou snahou je zaradiť k interaktívnym exponátom aj vzdelávacie aktivity v tesnejšej väzbe na štátny vzdelávací program a rozvíjať tak experimentálne zručnosti žiakov aj prostredníctvom exkurzie do našej Kreatívnej fabriky Steel park. V podnetnom prostredí centra chceme motivovať žiakov k aktívnemu poznávaniu a hlbšiemu pochopeniu vybraných javov,“ vysvetľuje programová koordinátorka Steel parku Zuzana Filčáková.

Škôlkari a žiaci prvého stupňa základných škôl budú môcť do konca júna prostredníctvom zážitkového učenia preskúmať vnútornú štruktúru magnetu. Pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov je tu do 17. decembra a od 15. do 31. januára pripravený Súboj na labilnej tácke, ktorý sa snaží stimulovať deti k poznávaniu zákonitostí rovnováhy na páke súťaživou formou. Osvoja si pri tom pojmy ako ťažisko telesa, otáčavý účinok sily či momentová veta. Hra je zorganizovaná ako turnaj s usmerňovanou priebežnou a záverečnou hodnotiacou diskusiou. Žiaci súťažia vyraďovacím spôsobom jeden proti jednému. Hráč, ktorý je na ťahu, priloží jedno teleso zo spoločného zásobníka na tácku vyváženú na guľovom podstavci alebo odoberie jedno teleso z vyváženej tácky. Kolo vyhráva hráč, ktorému sa tácka ešte neprevrhla alebo nedotkla stola.

Témy bádateľského laboratória sa budú každý mesiac meniť. Prihlásiť sa doň môžu školy alebo skupiny prostredníctvom mejlu zuzana.filcakova@k13.sk alebo telefonicky na 0918 178 445 a  055/300 93 01. 

Zuzana Filčáková, Veronika Samková
Foto: archív Steel parku

Otváracie hodiny Steel PARKU počas sviatkov

Od 22. do 26. decembra: Zatvorené27. a 28. decembra: 14:00 – 18:00 hod.

29. a 30. decembra: 11:00 – 18:00 hod.

31. decembra a 1. januára: Zatvorené

2. januára: 11:00 – 18:00 hod.

3. a 4. januára: 14:00 – 18:00 hod.

Od 5. do 7. januára: Zatvorené

V Steel parku si môžete do 12. januára napísať na autíčko meno laserom.

V Steel parku si môžete do 12. januára napísať na autíčko meno laserom.

Bádateľské prírodovedné laboratórium je pripravené naučiť žiakov fyziku hravou formou.

Bádateľské prírodovedné laboratórium je pripravené naučiť žiakov fyziku hravou formou.

Medzi stále exponáty Kreatívnej fabriky patrí aj interaktívne pieskovisko.

Medzi stále exponáty Kreatívnej fabriky patrí aj interaktívne pieskovisko.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vyrobte si v Steel parku vlastné autíčko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems