Vianočná továreň sa otvára

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 14. 12. 2014

Ak si továreň na vianočné darčeky predstavujete ako veľkú miestnosť plnú škriatkov, ktorí stále niečo vyrábajú, nie ste ďaleko od pravdy. Namiesto čarovných bytostí so špicatými ušami budú v budove Alfa chystať prekvapenia deti. Od 15. decembra sú tu pre ne pripravené tvorivé dielne, workshopy, ale aj autorské čítania, divadlo alebo výstava.  

„Továreň na Vianoce je podujatie pre deti, ktoré si prídu do Kasárni/Kulturparku vytvoriť a zabaliť vlastné darčeky pre rodičov a kamarátov pod vedením skúsených animátorov a umelcov. Sprievodné aktivity sme vybrali tak, aby zabavili aj poučili. Knižnica pre mládež mesta Košice si v Litparku pripravila besedy a vianočný vláčik, v Alfe budeme piecť perníky a majstrovať ozdoby. Súčasťou sprievodného programu sú aj tanečné workshopy a interaktívny projekt S jedlom sa (ne)hráme, popisuje podujatie produkčná K13 Tatiana Kozejová. Predstavme si to všetko pekne od začiatku.

Dve vernisáže za sebou 

V pondelok 15. decembra o 17:00 hod. odštartuje Továreň vernisážou výstavy S jedlom sa (ne)hráme. Do nadrozmernej kuchyne v budove Bravo sú pozvaní všetci malí jedáci, ktorých zaujíma, ako sa pečie chlieb, čo sa je v iných krajinách a ako funguje náš žalúdok. Okrem toho si budú môcť zabubnovať na hrnce alebo sa prezliecť za rytiera v lesklej zbroji zo sitiek a lyžičiek. O pol hodinu neskôr sa v pavilóne Foxtrot otvára výstava šperkov z Fashion KidLabu. Náhrdelníky, náramky a náušnice z recyklovaných materiálov chystali deti od konca novembra pod vedením dizajnérky Miloslavy Hriadeľovej. V tento večer sa v Kasárňach/Kulturparku rozsvieti vianočný stromček.

k13 vianoce

Veľké prípravy a diskotéka 

Streda sa začne veľkými prípravami. Tím K13 bude od rána vypekať perníkové pozvánky, pripravovať výzdobu a zvučiť pódiá. Budovu Alfa roztancuje od 17:00 hod. diskotéka s Ujom Ľubom a animátormi zo Stonožky. Potrvá do 19:00 hod. a deti si na nej budú môcť pozrieť aj vianočnú rozprávku.

Najprv maľované tašky, potom veľa tancovania

Štvrtkové ráno je venované tvorivým dielňam pre školy, škôlky, detské domovy a rodičov s deťmi. Od 9:00 hod. sa tu budú zhotovovať tienidlá na lampy, kresliť a vypisovať pohľadnice. V Balíčkove si deti vyrobia vlastný papierový obal alebo vrecúško na svoje darčeky. Pripravené je aj pečenie medovníkov, maľovanie na platené tašky, dizajnovanie šperkov a v Litparku aj tvorba vianočných ozdôb. O 15:00 hod. prebehnú v budove Alfa workshopy súčasného tanca pod vedením zoskupenia HeebShe a svoje umenie predvedie aj Capoeira Oxumare. Slávnostné otvorenie Vianoc je naplánované na 17:00 hod. Odmoderujú ho žiaci Konzervatória Exnárova a po desiatich minútach ich vystrieda kúzelník Wolf so svojou magickou šou. Záver večera bude opäť patriť tancu, svoju „tanečnú ochutnávku“ predstaví D. S. Studio.

Hraškoviny s bábkami 

Na piatkových tvorivých dielňach si deti vyrobia lampášiky a rámčeky na fotografie alebo svoje obrázky. Popri tom budú ešte stále prebiehať tvorivé dielne s výrobou tašiek, vrecúšok, šperkov a zdobenie medovníkov. Tanečný workshop o 17:00 hod. bude tentokrát v réžii D. S. Studia. Po jeho skončení odohrajú herci Bábkového divadla Košice rozprávku Janko Hraško a iné hraškoviny. Program uzatvára tanečné „ochutnávka“ skupiny Outbreak.

Finále 

V predvianočnú sobotu sa otvoria dielne so všetkým, čo v Továrni nájdete. Medovníky, vrecúška, tienidlá, pohľadnice, rámčeky, ozdoby a tašky doplnia menovky, aby deti darčeky nechtiac nepoplietli. Posledný tanečný workshop povedie Outbreak a na záver podujatia sa na pódiu predstavia všetky tanečné skupiny pôsobiace v Kasárňach/Kulturparku, aby deti pozvali na ďalšie januárové tanečné ochutnávky.

Škriatkovské toliare a horúca čokoláda 

Vstup do vianočnej továrne, na tanečné worskshopy, výstavy a predstavenia je zadarmo. Tvorivé dielne však budú spoplatnené. V dielňach sa platí vlastnou menou, škriatkovským toliarom, ktorý si môžu deti zakúpiť pri vstupe. Počet toliarov potrebných na účasť závisí od finančnej náročnosti darčeka. Pôjde ale o symbolickú sumu, ktorú si budú môcť účastníci továrne hravo dovoliť,“ vysvetľuje Tatiana Kozejová. A kým budú „škriatkovia“ pracovať, pre rodičov je pripravené vianočné menu v inšpiratívnej kaviarni PAPA a koláčmi, vareným vínom, čajom či kávou. Po workshope sa k nim môžu pripojiť aj deti a ochutnať horúcu čokoládu a iné prekvapenia.

Bližšie informácie nájdete na www.k13.sk a na www.k.kosicekmk.sk.

Veronika Samková
Foto: archív PAPY

 PAPATÍM pozýva rodičov aj deti na chutné vianočné menu.

PAPATÍM pozýva rodičov aj deti na chutné vianočné menu.

Vianočné podujatie sa nezaobíde bez vareného vína.

Vianočné podujatie sa nezaobíde bez vareného vína.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vianočná továreň sa otvára

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems