Skúšam sa mať dobre

| Stĺpček | 14. 12. 2014

V našom bytíku stojí tento rok stromček prekvapivo skoro. Trávime s priateľom prvé spoločné Vianoce. A jeho arménske tradície hovoria jasnou rečou: Keď sú už tie Vianoce, nech sa stromček ligoce… hoc aj celý mesiac! Prv som sa zdráhala. Naše zvyky sú predsa iné, tak nech sa prispôsobí! Na Slovensku po slovensky. Blbosť! Stromček je od 1. decembra na scéne. A je to super!

DSC_0494 copyAle o stromčeku som vlastne tak úplne nechcela. Verte mi, nie je to jediný rozdiel, ktorý medzi nami nájdete. Priateľ je zo Sýrie. (Áno, viem, teraz sa cítite zmätene. Veď som tvrdila, že je Armén. Ale keď on je arménsky Sýrčan, sýrsky Armén… Ako len chcete.) Narodil sa tam a žil tam… Až kým neodišiel. Jeho rodinu dodnes osobne nepoznám. Zostali v Sýrii. Aj keď tam už štvrtý rok zúri občianska vojna. Prečo? Lebo sú tam doma. Kde inde majú ísť? Zanechať všetko? Mladí nech idú, nech skúsia šťastie. Nemajú čo stratiť. Starší už majú svoje korene hlboko zapustené.

Čosi sa mi ale hrozne páči na tejto mojej vzdialenej „rodinke“. Zakaždým, keď sa ich Garo po telefóne pýta, ako sa majú, odpoveď znie: „Dobre, dobre!” Vraj to je zvyk, či voľačo také. Mať sa dobre. Žijú už roky vo vojne, ale majú sa dobre.

Mali by sme sa od nich inšpirovať a mať sa tiež dobre? Lebo tu naše kultúrne zvyklosti opäť zažívajú stret. Slovenská obyčaj napovedá, ako odpovedať na nevinnú otázku: „Ako sa máš?“ „Nemal by som sa sťažovať, ale…“, „Ujde to, ale…“. ALE sa stalo súčasťou našich dní. A pritom nám nad hlavou nesvištia granáty. Naše slová neprerezáva hluk zbraní. Elektrinu máme. Po vonku chodíme relatívne bezpečne. Internet frčí. Obchody sú otvorené a regály preplnené.

Nuž a tak som zistila, že mať vysvietený stromček v obývačke celý december je úplne fajn. Len to treba skúsiť. A skúšam aj odpovedať na otázku, ako sa mám, prostým slovíčkom „dobre“. A vlastne ešte čosi naviac. Skúšam sa mať dobre!

Jana Karaffová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Skúšam sa mať dobre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems