Haščákov fanklub

| Pozvánky | 14. 12. 2014

Meno Jozef Haščák (1948 – 2012) cinkne na strunu mnohým Košičanom. Umelcom, grafikom, dizajnérom, študentom FU TUKE. Na vernisáži venovanej spomienkam na obľúbeného pedagóga, akademického maliara a priateľa sa to hemžilo jeho obdivovateľmi. Východoslovenská galéria v Košiciach a Galéria umelcov Spiša usporiadali koncom novembra reprízu výstavy Hommag (Album to Jozef Haščák). Zhliadnuť ju môžete do 5. januára 2015. Debatovanie pri dielach rozhodne odporúčame.

Na výstave sa okrem Haščákových artefaktov stretnete aj s ďalšími štyridsiatimi autormi. Každého k maliarovi spájal jedinečný vzťah a ten dostal svojskú podobu vyjadrenú rôznymi technikami. Maľby, kresby, grafiky, texty, fotografie majú po formálnej stránke len jedinú spoločnú črtu, rozmer A3. A tak objavíte Jozefa Haščáka v úlohe žltej postavičky á la Simpsons (Stanislav Koleštík), biely mäkčeň v maliarovom mene sťaby odlietajúcu holubicu (Władysław Pluta), ocenenú fotografiu barana so „svietiacimi“ rohmi (Ferdinand Chrenka), typografiou vyjadrené spoločné narodeniny (Samo Čarnoký) a mnoho geometrických obrazcov, ktoré boli Haščákovi najbližšie. Slovami Marcely Ošavskej: „Jeho nadanie, večné trvanie…“

Lucia Radzová

haščak

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Haščákov fanklub

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems