EHMK nás naučilo fungovať inak

| Košický samosprávny kraj, Rozhovory | 14. 12. 2014

Je za nami rok 2014, keď sa malo ukázať, či titul Európske hlavné mesto kultúry nebol iba bublinou na krátky čas. Podarilo sa v kultúrnych zariadeniach Košického samosprávneho kraja udržať a rozvinúť projekty? Odpovedá Jana Kovácsová, vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK.


V kultúrnych zariadeniach KSK sa tento rok nielen udržiavali, ale aj rozvíjali mnohé projekty. Z čoho máte najväčšiu radosť?

Všetky ostrovy kultúry dobre fungujú. Z toho máme veľkú radosť. Princípy, ktoré sme v roku EHMK začali napĺňať, sa dostávajú aj do národných kultúrnych stratégií. My máme náskok a môžeme sa intenzívnejšie zapojiť do výziev. Rozvojové trendy boli správna cesta, systémový prístup. Inde takýto trend len štartuje. EHMK nebola len obnova infraštruktúry, ale celého systému existencie. Dnes už sa nebojíme, či bude fungovať. Nie je to nezdravá platforma, čo by zlyhala, ak by nemala dotácie. Veľkým prínosom sú organizácie z tretieho sektora. Doteraz sme na ne pozerali trochu cez prsty, ale pochopili sme, že sú to šťuky v rybníku. Sú rýchlejšie. Ukazujú, ako by to mohlo ísť. My s našimi kamennými inštitúciami nemôžeme byť šťukami. My máme istú históriu, kamenné budovy, ľudí, sme väčší kolos. Práve preto potrebujeme aj tie šťuky, ktoré nám ukazujú, čo všetko sa dá. Posun tu vidno. Predovšetkým v hlavách ľudí.

V roku 2014 začal kraj s optimalizáciou kultúrnych zariadení. Bude v nej pokračovať? 

Videli sme, že takto to ďalej nepôjde. Musíme nastaviť pravidlá, finančné toky, počty organizácií a ľudí v nich. Vytvoriť platformu pre vývoj kultúry, aby nebola závislá od verejných financií. Niektoré segmenty zmysluplne rozvíjať, niektoré aj utlmiť. Ak niečo vznikne aj po zaniknutom, je to dobre, pretože je to životaschopné. Aj v roku 2015 nás čaká optimalizovanie. Nie je to jednoduchý proces, budeme ho riešiť s odborníkmi. Veď máme 24 kultúrnych organizácií po celom kraji.

Hovorilo sa aj o tom, že po peniazoch na EHMK už do kraja viac prostriedkov nepríde. Naozaj?

Naše zariadenia sa reálne snažia získavať mimorozpočtové zdroje. Spoznali princíp a snažia sa využívať ho. Zapájajú sa do cezhraničnej spolupráce, europrojektov, pripravujú projektové zámery. Mimoriadne ma teší, že sme tento rok získali vyše 8,6 milióna eur na rekonštrukciu piatich kultúrnych pamiatok. Sú to posledné európske prostriedky na taký účel. Štyri múzeá a jedna hvezdáreň opravíme v súlade s našou stratégiou. Nič lepšie na naplnenie EHMK z pozície kraja nemôžeme urobiť.

Zuzana Bobriková

Dni bábkového divadla a hier pre rodiny Virvar zaplnili mesto i ostrov kultúry v Bábkovom divadle Košice. Foto: archív BDKE

Dni bábkového divadla a hier pre rodiny Virvar zaplnili mesto i ostrov kultúry v Bábkovom divadle Košice. Foto: archív BDKE

Letný kreatívny tábor strávili mladí výtvarníci vo Východoslovenskej galérii, kde je tiež ostrov kultúry. Foto: archív VSG

Letný kreatívny tábor strávili mladí výtvarníci vo Východoslovenskej galérii, kde je tiež ostrov kultúry. Foto: archív VSG

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: EHMK nás naučilo fungovať inak

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems