Džezový vietor z Luxemburska

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 14. 12. 2014

Keďže sa v Košiciach v posledných rokoch odohráva mnoho udalostí, niektoré nám utečú pomedzi prsty. Lebo je ich naozaj hojne. Niektoré viac, iné menej prestížne. No koncert tria REIS-DEMUTH-WILTGEN radíme do kolónky Udalosti, na ktorých sa neabsentuje.

Luxemburské trio tvoria klavirista Michel Reis, basák Marc Demuth a bubeník Paul Wiltgen. V súčasnosti jedni z najznámejších a najkvalitnejších džezových hudobníkov v tejto krajine Beneluxu. No úspechy žnú aj za hranicami. Na jar vystupovali v Nikaraguye, Kolumbii, Kanade, Francúzsku a vo Švajčiarsku. Počas letného turné hrali aj v Grécku, Dominikánskej Republike či Poľsku a teraz sa okrem Japonska predstavia aj v Košiciach. Pre nás pocta.

Mladá kvalita

Skupina REIS-DEMUTH-WILTGEN vznikla v roku 1998 počas stredoškolského štúdia, a po istej prestávke sa opäť zjednotila v roku 2011. Skladby skladajú všetci traja hudobníci s cieľom vytvoriť novú a progresívnu hudbu. Takú modernú a svojskú, ale zároveň s badateľným džezovým feelingom. So svojím európskym štýlom melodickej kompozície, položenej do takmer americky znejúcej rytmickej sekcie, vzrušujúcej a dynamickej, no zároveň územčistej a ustálenej spájajú rozmanitosť súčasného džezu a ležérnu Európu. Ich prvý album Reis Demuth Wilgen s Laborie Jazz vyšiel v roku 2013, druhé CD je naplánované na jeseň roku 2015.

Michel Reis používa hudbu ako prostriedok na decentnú a úprimnú komunikáciu s publikom. Vyštudoval Berklee College of Music v Bostone a The New England Conservatory, kde pracoval a účinkoval s menami, ako Joe Lovano, Danilo Perez, Dave Holland, George Garzone, Ran Blake, Frank Carlberg, Esperanza Spalding a Hal Crook. Okrem toho, že účinkuje v triu, má aj tri sólové albumy. Marc Demuth sa za posledné roky ukázal ako silný novodobý hlas na európskej džezovej scéne. V roku 2001 vyhral cenu Najlepší sólista na výročnej Rotary Jazz Competition v Belgicku. Ako džezový pedagóg posúva svoje skúsenosti a postrehy ďalšej generácii kreatívnych hudobníkov. Paul Wilgten získal uznanie ako hudobník s jedinečnou bilanciou estetiky a vášne. Objavil sa po boku takých hudobných zaslúžilcov, ako Patrick Cornelius, Michael Janisch, David Binney, Miles Okazaki, Linda Oh, Ambrose Akinmusire a iní. Rovnako ako Michel a Marc, aj Paul má svoje ďalšie hudobné projekty.

Koncert tria REIS-DEMUTH-WILTGEN sa uskutoční 20. decembra o 18:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku. Vstup je voľný.

Gabriela Krestián Kuchárová

REIS-DEMUTH-WILTGEN je jedna z najznámejších a najkvalitnejších džezových kapiel v Luxembursku. Foto: archív kapely

REIS-DEMUTH-WILTGEN je jedna z najznámejších a najkvalitnejších džezových kapiel v Luxembursku. Foto: archív kapely 

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Džezový vietor z Luxemburska

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems