Boje o Dargovský priesmyk a oslobodenie Košíc

| Pozvánky | 14. 12. 2014

Výstavu Boje o Dargovský priesmyk a oslobodenie Košíc autorsky pripravila dvojica Martin Jarinkovič a Martin Konečný. Záujemcovia ju uvidia v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach od 19. januára do 8. mája 2015. Otvorenie je symbolicky naplánované na 19. januára, keď si pripomíname výročie oslobodenia Košíc Červenou armádou.

Hlavným zámerom autorskej dvojice bolo zasadiť boje v Slanských vrchoch do širšieho kontextu problematiky obdobia druhej svetovej vojny na dnešnom východnom Slovensku. Preto bude úvodná časť výstavy koncepčne aj priestorovo riešená tak, aby sa v nej návštevník dozvedel aj o udalostiach týkajúcich sa tohto regiónu v rokoch 1938 – 1944, teda pred samotným prechodom frontu.

Vyvracanie zakorenených mýtov

Druhá výstavná miestnosť bude venovaná podrobnému predstaveniu vojenských operácií v Slanských vrchoch v decembri 1944 a januári 1945. Snahou autorov je prezentovať na tomto mieste moderný a objektívny pohľad na skutočnosti súvisiace s bojmi v Slanských vrchoch a vyvrátiť určité dlhodobo zakorenené mýty a dezinformácie. Textové panely budú doplnené zbierkami, približujúcimi výzbroj a výstroj príslušníkov wehrmachtu a Červenej armády v Slanských vrchoch. Spomedzi nemeckých zbraní nebudú chýbať univerzálne guľomety MG 34 a MG 42, protitankové zbrane Panzerfaust a Panzerschreck, samopal MP 40 a veľmi vzácna útočná puška MP 43/1. Výzbroj Červenej armády reprezentujú ťažké guľomety DŠK 1938, Maxim 1910/30 a SG-43 (Gorjunov), samopale PPŠ-41 a PPS-43, pušky Mosin 1891/30, SVT-40 a ďalšie. Samostatné vitríny budú venované aj originálnym nálezom priamo z dargovského bojiska.

Martin Konečný
Foto: autor

SAM_4376 copy

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Boje o Dargovský priesmyk a oslobodenie Košíc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems