Výročia

| Editoriál | 2. 11. 2014

Oslavy, narodeniny, sviatky, jubileá – milujem ich! Od vymýšľania, cez organizáciu, užívanie si a spomínanie na ne. Vianočné pesničky si púšťam kedykoľvek mám na ne chuť ja, nie rozhlasové a televízne stanice. Zväčša to býva máj. Carpe diem! Veď príležitosť sa vždy nájde. Je v samotnom bytí. No poznám aj ľudí, ktorí oslavy neznášajú. A neslávia ani vlastné narodeniny. Že na čo?! Pri stretnutí s takýmito jedincami sa cítim ako Alenka v ríši divov. Som divná ja, či všetko naokolo?

Lusi

Konkrétne narodeniny uznávam z jediného dôvodu. Vďaky. Ďakujem, že na svet prišli ľudia, ktorých môžem poznať a obdivovať ich vnútornú krásu. Hoci túto vďaku cítim spontánne kedykoľvek, aspoň raz ročne to danému človeku poviem. A je to v deň, keď uzrel svetlo sveta, v deň výročia jeho narodenia. Veď naši blízki sú naše najväčšie poklady. Nevlastníme ich, no môžeme sa z nich vytešovať. Oslavujem s radosťou aj svoje narodeniny a nielen preto, že som žúrkoholik a rada chystám občerstvenie, výzdobu, tematické párty a všetky tie „nepodstatnosti“. Som uveličená, že tu môžem byť skrz mojich rodičov, ich rodičov, praprarodičov a Všetkému, čo ma vyslalo na Zem. Vďaka je mocná emócia, stvára zázraky.

Svoje výročia z podobných dôvodov dávajú do pozornosti aj rôzne inštitúcie a spolky. Pokecali sme s dvoma celkom odlišnými. Folklórny súbor Železiar oslavuje 50 rokov a jeho nadšencov ešte furt neprestalo baviť výskanie a vykrúcanie sa na živelnú východniarsku muziku. Centrum súčasného umenia a kultúry Tabačka Kulturfabrik mala na torte ešte len 5 sviečok, no jej zakladatelia o. z. Bona Fide sa skultúrňovaniu Košíc venujú už 20 rokov. Významné jubileum zaznamenávajú aj naše dejiny. Ubehlo 25 rokov od Nežnej revolúcie. Sme za ňu vďační? My áno. Bez slobody slova by tu Zajtrajšie noviny neboli.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 18/2014. Foto: Ján Radzo, www.oslavuj.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 18/2014. Foto: Ján Radzo, www.oslavuj.sk

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výročia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems