Výmenníky sú otvorené tvorivosti

| K13 a VÝMENNÍKY | 16. 11. 2014

Vo výmenníkoch na košických sídliskách sa pravidelne konajú stretnutia zamerané na zaujímavé tvorivé aktivity. Vznikajú na nich krásne home-made produkty, ako ozdoby, šperky, obrazy, paletový nábytok a iné tradično-netradičné výrobky. Po vydarených halloweenskych akciách budú najbližšie návštevníci tvoriť vianočné dekoračné predmety a vlastnoručné darčeky.

Vo Výmenníku Jegorovovo si každý utorok môžu návštevníci vyskúšať tvorbu frivolitkovej krajky. Táto menej známa textilná technika spočíva vo vytváraní množstva drobných uzlíkov a s obľubou ju vykonávali už naše staré mamy. Vďaka workshopom Evy Gregorovej sa opäť teší pozornosti a neupadá do zabudnutia. Počas pondelkových Tvorivých dielní so Silviou sa účastníci naučia vytvárať z bežných nepotrebných predmetov originálne dekorácie.

Z rôznych kreatívnych prác je zaujímavé Papierové pletenie. Na Tvorivých dielňach s Annou Vaňovou môžu obyvateľky so sídliska Nad jazerom rozvinúť fantáziu pri výrobe tašiek, kabeliek či košíkov, podľa najnovších trendov. Zaujímavou je aj textilná technika Patchwork, spočívajúca v zošití pestrofarebných a jednofarebných kúskov látok. Skupina žien pôsobiaca vo Výmenníku Obrody, alias Terasanky, naučí účastníkov workshopu, ako si ušiť nápadité vankúše, prikrývky a iné dizajnérske kúsky.

Aby sa ani deti nenudili

Pre našich najmenších je pripravených hneď niekoľko možností trávenia voľného času. Študentka a začínajúca umelkyňa Ángeles Abenza zo Španielska trávi dva mesiace na Slovensku. Vo Výmenníku Jegorovovo pripravuje aktivity pre deti a mládež, rozvíjajúce kreativitu a fantáziu. Na workshope s názvom Ilustrovaný produkt učí deti základným viazacím a šijacím technikám, ktoré sa dajú využiť pri príprave bábok, a ďalších zaujímavých hračiek a dekorácií.

Tím SPOTs rozbehol špeciály workshop Tvoríme s bábätkami. V Košiciach ide o jedinečný projekt. Ako už samotný názov napovedá, tvorby výtvarných diel sa aktívne zúčastňujú aj najmenší. Na ostatnej tvorivej dielni si rodičia zhotovili jedinečné obrazy z odtlačkov dlaní svojich ratolestí.

Tvoríme s bábätkami.

Tvoríme s bábätkami.

Vo dvojici sa pracuje lepšie

Tvorivé dielne vo Výmenníku Štítová a vo Výmenníku Važecká majú spoločné to, že v nich pôsobí dvojica šikovných mladých žien. Viktória Augustínová a Zuzana Dudíková sa venujú rôznym technikám zdobenia, napríklad maľovaniu na hodváb a sklo alebo kresleniu portrétov na stojane.

Štvrtky sú vo Výmenníku Wuppertálska vyhradené pre Kristínu a Ingrid. Pre tých, ktorí si chcú vyskúšať zaujímavé techniky zdobenia, pripravujú zakaždým iný, rozmanitý program. V novembri si budú návštevníci môcť vyhotoviť korálkové náramky či veselé rámčeky na fotografie.

Fotodielňa pre náročných

Každý, kto si túži vyskúšať fotografickú techniku zhotovovania fotografie bez použitia fotoaparátu, môže tak urobiť na fotodielni Kataríny Hudačinovej. Skúsená fotografka zasvätí do techniky „strukáže“, kreslenia na fotografický papier, všetkých zvedavcov. Celá veda spočíva v tvorení fotografickej chémie s vývojkou a ustaľovačom na ploche citlivého fotografického materiálu. Táto metóda je zaujímavá najmä pre mladšie vekové skupiny.

Viac sa o jednotlivých tvorivých dielňach dozviete na www.spots.skwww.vymenniky.sk.

Renáta Zolnaiová
Foto: archív Spots

Tvorivé dielne s Ankou

Tvorivé dielne s Ankou.

Tvorivé dielne so Silviou.

Tvorivé dielne so Silviou.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenníky sú otvorené tvorivosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems