Všetko najlepšie, Tabačka!

| Nezávislé centrá, Reportáž, Téma čísla | 2. 11. 2014

Tabačka nie je ješitná ženská. Naopak, je otvorená a priateľská. A vekom skôr dievčatko ako žena. Tento rok oslavuje päť rokov a na párty sme nechýbali ani my. Nezávislé centrum súčasného umenia a kultúry pripravilo hneď niekoľko narodeninových prekvapení.

Torta, gratulanti, veľa darčekov, jedla a pitia. Taká je zaužívaná predstava narodeninovej oslavy. Čo však čakať na párty nezávislého kultúrneho centra? Tortu, gratulantov, darčeky, jedlo a veľa pitia. A to všetko s nádychom istej dávky pohody a kreatívnej inakosti. Tabačka Kulturfabrik oslávila v  piatok 17. októbra piate narodeniny a zabávalo sa do rána.

Všetci už čakajú, tak kedy sa začne stavať?

Narodeninových návštevníkov, ktorí nemeškali, privítala ako prvá Kreativita. Takéto meno si vyslúžil nápad, ako naložiť s pohárikom z uvítacieho drinku. Inštruktážne video jasne zavelilo – nasadiť na hlavu. Až po vypití, pravdaže. Začalo nám byť jasné, že Tabačka sa pripravila. Ani publikácia Tabačka Kulturfabrik – Z periférie k vzorovému modelu totiž nebola prácou na poslednú chvíľu. Brožúra zobrazuje päťročnú históriu nezávislého centra a zároveň dvadsať rokov občianskeho združenia Bona Fide. Na oslave ju pokrstili verní návštevníci – manželia Keťa a Marcel Slezákovci. Ďalším prekvapením bola hromadná obhliadka industriálnych priestorov, alebo inak povedané: Dovidenia, stará Tabačka! Videli sme, kde bude multifunkčná sála a ateliér, co-workingový HUB, kreatívny klub, bary a všetky vychytávky budúceho moderného centra pre kultúru. A zrazu to prišlo. Ironická performancia v hlavnej úlohe s Petrom Radkoffom a tímom Tabačky. Čo bolo jej hlavným motívom? Rekonštrukcia, na ktorú sa čaká nejaký ten pondelok: „Všetci už čakajú. Tak kedy sa začne stavať?“ „V Pondelok.“ „Budúci týždeň?“ „V pondelok.“ „No dobre, ale budúci?“ „V pondelok.“ „Na isto?“ „V pondelok. V pondelok. V pondelok…“

Panáčik ako prekvapenie večera

No vráťme sa k piatku. Po nečakaných prekvapeniach treba spomenúť očakávaný program. Pozvaní účinkujúci odrážali nezávislý nemainstreamový tabačkovský štýl – producent a DJ elektronickej hudby Dušan Vančo aka Foolk a dvojica rockových hudobníčok You Coco v nej hrali už niekoľkokrát. Panáčik bol prekvapením večera. Návštevníci si tento multižánrový hudobný projekt buď zamilovali a na záver koncertu si pýtali prídavok (ktorý nedostali), alebo odišli hneď po prvej recesnej skladbe. A čo povedali na oslavu samotní hostia? „Ako študenti oceňujeme, že je to dnes zadarmo, čo nezvykne byť. Páči sa mi veľmi originálny a kreatívny nápad, že pohárik z uvítacieho drinku si po vypití môžem dať na hlavu ako narodeninový klobúčik,“ chválila párty doplnok návštevníčka Dominika a na margo posledného koncertu dodala: „performancia Panáčika bola super, aj keď texty piesní k vizuálnemu stvárneniu nie vždy sedeli. Ale páčilo sa.“ Hoci niekoľko opýtaných zdôraznilo, že veľkým plusom večera bol vstup a koncerty zadarmo, zmyslom oslavy nebolo ponúkať bezplatnú kultúru. Tím Tabačky sa chcel podeliť o radosť, oficiálne osláviť svoje narodeniny, rozlúčiť sa so starými priestormi a tešiť sa na rekonštrukciu, ktorá odštartuje novú etapu nezávislej „fabriky na kultúru“.

Blahopriania pre Tabačku

Foolk: „Tabačke prajem ešte minimálne dvakrát toľko rokov, ako doteraz. Lepší štart a stále rovnako dobrých ľudí, ktorí ju budú navštevovať a podporovať. Pre mňa je to fascinujúci priestor, akých je v iných slovenských mestách málo. Z Trnavy sa tu vždy rád vraciam, nielen kvôli ľuďom, ale aj kvôli spôsobu, akým je Tabačka spravovaná. Fascinuje ma to.“

Panáčik: „Všetko najlepšie Tabačka, nech to ďalej funguje. Som tu prvýkrát a je tu výborne. Som vynulovaný emóciami, čiže viac asi nepoviem.“

You Coco: „Tabačke želáme lásku a zdravie, nič viac v živote netreba.“

Päť rokov v číslach

• 3 priestory – IC Culture Train, Kasárne/Kulturpark, Tabačka Kulturfabrik
• 1500 kultúrnych akcií
• účinkujúci z 33 krajín sveta
• viac než 20 umeleckých projektov
• 2 festivaly
• spolu viac než 132 000 divákov

Gabika Krestián Kuchárová
Foto: Martin Krestián
 

Zuzana Matkovská, ktorá má na starosti public relations Tabačky, previedla hostí starými priestormi poslednýkrát pred rekonštrukciou.

Zuzana Matkovská, ktorá má na starosti public relations Tabačky, previedla hostí starými priestormi poslednýkrát pred rekonštrukciou.

Vystúpenia Panáčika v sebe spájajú hudbu, performanciu, divadlo či videoart a ich charakter závisí od prostredia, v ktorom Panáčik vystupuje. V Tabačke lídra Tomáša dopĺňali dvaja artisti s maskami na tvárach.

Vystúpenia Panáčika v sebe spájajú hudbu, performanciu, divadlo či videoart a ich charakter závisí od prostredia, v ktorom Panáčik vystupuje. V Tabačke lídra Tomáša dopĺňali dvaja artisti s maskami na tvárach.

Dievčenská dvojica You Coco hrala v Tabačke niekoľkokrát a vždy sa tu rada vracia.

Dievčenská dvojica You Coco hrala v Tabačke niekoľkokrát a vždy sa tu rada vracia.

Za projektom Panáčik stojí Trenčan Tomáš Moravanský.

Za projektom Panáčik stojí Trenčan Tomáš Moravanský.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Všetko najlepšie, Tabačka!
  1. […] a vykrúcanie sa na živelnú východniarsku muziku. Centrum súčasného umenia a kultúry Tabačka Kulturfabrik mala na torte ešte len 5 sviečok, no jej zakladatelia o. z. Bona Fide sa skultúrňovaniu Košíc […]

    Komentoval Výročia | Zajtrajšie noviny dňa 02.11.2014 o 13:23:38Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems