Umenie + matematika = pohyblivé vzory na šatách

| Nezávislé centrá, Reportáž | 16. 11. 2014

Spájali by ste si algoritmus s umením? Poliak Krzysztof Syruć (1984) na nezvyčajnej kombinácii fičí vo svete streetartu, módy aj architektúry. Na prelome októbra a novembra ste ho mohli spoznať v Pyecka Gallery. Priniesol cyklus Exuberance, a teda matematicko-umeleckú analýzu abstraktného priestoru.

Krzysztofa aka PROEMBRION „vídať“ v Košiacich už vyše roka. Jeho maľba Impact na Floriánskej vznikla počas Street Art Communication 2013. V nej však viac improvizoval než používal matematický prístup. Do Pyecky priniesol veľa nového. Obrazy, ku ktorým domaľoval steny. Autor je fascinovaný kombináciou RGB kanálov, a tak plátna vznikajú touto technikou. RGB kanály mieša v nelogických sledoch, odráža v pastelových farbách. Nikdy si dopredu nerobí skice, vždy sa inšpiruje výstavným priestorom. Ako náradie rád používa domáce náčinie, a tak sa na stenách dajú nájsť stopy po metle, mope a špeciálnej špongii s výbežkami. Na dynamické čítanie diel vyvinul aplikáciu Blinky, ktorá ich rozpohybuje alebo odkrýva postup práce. Sme tak svedkami procesu, ako vznikala vrstva po vrstve a chvíľkami sa cítime ako v budúcnosti. Na ňu Krzysztof Syruć isto mieri, pretože v jeho ďalšom projekte Data Aura vytvára aj s priateľkou oblečenie s pohyblivými vzormi. Taktiež matematicky generovanými.

Lucia Radzová

Krzysztof Syruć aka PROEMBRION ponúkol matematicko-umeleckú analýzu abstraktného priestoru. Foto: Palko Matia

Krzysztof Syruć aka PROEMBRION ponúkol matematicko-umeleckú analýzu abstraktného priestoru. Foto: Palko Matia

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie + matematika = pohyblivé vzory na šatách
  1. […] ako ich sám nazýva. Možno preto, že hudbu nepočúva ušami, ale srdcom. Svojský výtvarník Krzysztof Syruć spája algoritmy s umením, čím dokáže rozpohybovať statický obraz na stene, oblečení či […]

    Komentoval Iné cesty | Zajtrajšie noviny dňa 18.11.2014 o 21:03:58Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems