Umenie je ukryté v materiáloch a farbách: Košice fashion week 2014

| Móda, Reportáž | 2. 11. 2014

Unikátna módna udalosť, ktorá je sviatkom vo svetových metropolách, dorazila do Košíc štýlovo. Košice fashion week (20. – 26. október) otvorili Karolína Bosáková, zakladateľka Unique Fashion Week v Prahe, Marián Biľo, koproducent KFW a Renáta Lenártová, viceprimátorka mesta, ktorá podotkla, že po kultúrnej a leteckej mape Európy sa Košice teraz zapíšu aj na módnu mapu. A tá nie je zanedbateľná. Slovami Karolíny Bosákovej: „Aj keď máme pocit, že sa s módou veľmi nepriatelíme, nie je to pravda. Šaty sú istým druhom umenia a inšpirácie.“

Rafinovanosť a hravosť

Štvrtok bol dňom slovenských návrhárov. Prehliadky Sone Zajacovej a Kristíny Fečkovej ukázali, ako sa dajú kombinovať materiály a farby tak, že prekračujú hranice konvenčnosti a vytvárajú unikátne modely. Soňa Zajacová predviedla extravagantné kúsky, do ktorých nečakaným spôsobom zakomponovala kovové zapínanie vintage kabeliek. Kristína Fečková vo svojej kolekcii Secret Love zjemnila ráz úvodnej prehliadky trojkombináciou farieb s prvkami jednoduchých vzorov. Aj ďalšia prehliadka predstavila tvorbu dvoch dám. Denisa Dovalová nabúrala ležérnosť a ľahkosť modelov krvavočervenými fragmentmi a Klára Valková skrotila vo svojej kolekcii Instabilities nepoddajný filc.

Nasledovala kolekcia Kalokagatia od Wanyfer fashion plná modelov kombinujúcich dievčenskú hravosť a ženskú rafinovanosť. Naopak, Pavel Berky nešiel striktne po ženskej línii, ale aj tak vo svojich „nadrozmerných“ modeloch vyzdvihol krehkosť nežného pohlavia. Jitka Klett na záver prvého dňa svojou kolekciou ukázala, ako dokážu šaty lámať svetlo tak, že si samy vynútia pozornosť.

Kolekcia Kalokagatia od Wanyfer fashion je plná modelov kombinujúcich dievčenskú hravosť a ženskú rafinovanosť.

Kolekcia Kalokagatia od Wanyfer fashion je plná modelov kombinujúcich dievčenskú hravosť a ženskú rafinovanosť.

Denisa Dovalová nabúrala ležérnosť a ľahkosť modelov krvavočervenými fragmentmi.

Denisa Dovalová nabúrala ležérnosť a ľahkosť modelov krvavočervenými fragmentmi.

Svieže experimentovanie

Piatok sa začal zhurta tromi prehliadkami, kombinujúcimi mladíckeho ducha a nespútanú kreativitu. Na začiatku sa totiž predstavili dizajnéri z troch vysokých škôl. Každý z nich predviedol niečo, čo sa hodí nielen do univerzitného kampusu plného mladých ľudí s otvorenou mysľou. Či už išlo o mladícku eleganciu Plzne, netradičnú „čipku“ vystrihnutú do modelov z Ústí nad Labem, alebo zlatý pánsky kabát z VŠVU v Bratislave.

Po univerzitnej trojici sa predstavili návrhárky z Kyjeva. Alona Pikul a jej fantastickú prácu s vlnou nasledovali Olga Jermolajeva a Orel Valentyna z módneho domu RITO s pútavými folklórnymi fragmentmi. Posledná sa v piatok pred košickým publikom ukázala Ida Sándor s osviežujúcou jednoduchosťou zakomponovanou do podmanivých strihov.

Modely dizajnérov z vysokej školy v Ústí nad Labem spájajú mladého ducha a nespútanú kreativitu.

Modely dizajnérov z vysokej školy v Ústí nad Labem spájajú mladého ducha a nespútanú kreativitu.

Módny dom RITO prekvapil pútavými folklórnymi fragmentmi.

Módny dom RITO prekvapil pútavými folklórnymi fragmentmi.

V znamení femme fatal

V sobotné popoludnie nabité prehliadkami sa predstavili štyri návrhárky, ktoré nenechali návštevníkov vydýchnuť. V šatách Jany Jurčenko by sa nejedna dáma stala stredobodom pozornosti každej spoločenskej akcie, zatiaľ čo kolekcia New city culture od Zuzany Hakovej predurčuje stať sa hviezdou v uliciach. Jana Poláková ukázala neónovo pastelové farby na hravých dievčenských šatách a Beata Rajská na záver nesklamala tie ženy, ktoré hľadajú spôsob, ako sa vďaka šatám stať femme fatal.

Bonusovou prehliadkou bola kombinácia modelov Beaty Rajskej a Jitky Klett na špeciálnom móle v nedeľu. To bolo zakomponované priamo v umeleckej inštalácii Waste Landscape od Elise Morin v Kunsthalle. Okrem módnych šou ponúkol prvý Košice Fashion Week aj rozmanitý sprievodný program. Výťažok z galavečera 2780 eur poputuje na charitatívne účely.

Magdaléna Haľková
Foto: Košice Fashion Week

Kolekcia New city culture od Zuzany Hakovej predurčuje stať sa hviezdou v uliciach.

Kolekcia New city culture od Zuzany Hakovej predurčuje stať sa hviezdou v uliciach.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie je ukryté v materiáloch a farbách: Košice fashion week 2014

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems