Rovnako ako človek, aj dom by mal dýchať

| Téma čísla, Tretí sektor | 16. 11. 2014

Hobití dom v Montane, Pensylvánii a už aj pri Košiciach. Kým v prvých dvoch prípadoch ide o repliky fantasy domčeka z Pána prsteňov, v ekologickom centre SOSNA v Družstevnej pri Hornáde stojí malá úsporná stavba. Takmer rok na nej pracovalo niekoľko dobrovoľníkov, aby vzniklo inšpiratívne miesto, čo „spolunažíva“ s prírodou.

Hobitie domy sú úsporné a ekologické stavby zasadené do svahu. Asi aj preto dostali pomenovanie podľa postáv tolkienovskej trilógie. Mierumilovní hobiti žili totiž pôvodne v dierach v zemi. Zanechajme svet fantázie a predstavme si hobití dom v realite.

V lete je príjemne chladno, v zime teplo

Najväčšou výhodou hobitieho príbytku je dostupnosť materiálu, a teda aj nízka cena. Hlina, guľatina (neopracované drevo), íl, riečny štrk, drvený kameň, použité pneumatiky a staré škridle sa dajú nájsť v okruhu niekoľkých kilometrov od miesta stavby. Okrem toho je to aj veľmi zdravý materiál, ktorý dýcha. „Hobití dom neobsahuje alergény a disponuje dobrými energetickými a izolačnými vlastnosťami. Je celý zapustený do malého kopčeka, čo sme umelo vytvorili z nanosenej hliny. Vďaka tomu, sa v ňom tvorí veľmi vyrovnaná klíma. V lete je v ňom príjemne chladno a v zime teplo. Okrem toho má aj veľkú kumulačnú schopnosť. Keď sa nahreje, tak teplo drží. Potreby na vykurovanie nie sú takmer žiadne, pretože je ohrievaný najmä trombeho stenou. Jej princíp spočíva vo výmene studeného vzduchu za teplý. Z miestnosti sa odspodu prieduchmi vyťahuje chladný vzduch. Ten prejde cez jednoduchý solárny konektor, čo sa dá urobiť zo starého okna, a hornými prieduchmi vstupuje do miestnosti teplý vzduch. V lete sa týmto systémom budova chladí,“ vysvetľuje Štefan Szabó z ekologického centra SOSNA. Okrem trombeho steny sa v domčeku nachádza pec, no tá je primárne určená na varenie. Stavba bude totiž slúžiť aj ako čajovňa. „Každý rok sa na našich akciách vystrieda niekoľko tisíc návštevníkov, a tak sme pre nich vybudovali priestor na prednášky, premietania, koncerty, ale aj útulnú čajovňu. Hlavným zámerom je však ukázať verejnosti, ako sa dá postaviť ekologický dom,“ tvrdí Štefan Szabó. V podstate jediným zakúpeným plastovým materiálom je hydroizolačná fólia, zabezpečujúca strechu a múry pred zrážkovou vodou. A hoci náklady na materiál sú nižšie, práca je  fyzicky náročná a zdĺhavá. Malý príbytok budovali dobrovoľníci približne jeden rok. Na oplátku však získali zručnosti a vedomosti o ekologickom stavaní.

Hobití dom je zasadený do umelo vytvoreného svahu a vykuruje ho trombeho stena zo starého okna.

Hobití dom je zasadený do umelo vytvoreného svahu a vykuruje ho trombeho stena zo starého okna.

Žiť zdravo, aj komfrotne

Nadšencov ekologických stavieb vo svete pribúda, a tak pribúdajú aj obytné hobitie domy. Podľa Szabóa sú komfortné, len musia byť väčšie: „Naším cieľom bola stavba s plochou 25 m štvorcových, bez betónových základov, aby sme nemuseli vybavovať stavebné povolenie. Projekt pripravil Róbert Mergeščík tak, aby spĺňal všetky potrebné náležitosti. A keď aj projekt na väčšiu stavbu bude spĺňať hygienické, bezpečnostné, protipožiarne, statické a iné predpisy, tak nevidím prekážky, prečo by hobití dom nemohol slúžiť na plnohodnotné bývanie.“ Pri otázke životného priestoru sa však črtá aj otázka životnosti. Štefan Szabó má na to dve odpovede: „Po prvé, keď tu nepríde povodňová vlna, čo zatopí pozemok do dvojmetrovej výšky, tak dom sa len tak nepoškodí. Druhá vec je, že v súčasnej dobe si ľudia stavajú domy, akoby si stavali Cheopsovu pyramídu. Betónové bloky vyzerajú, že tu budú aj o tisíc rokov, a ja sa pýtam, na čo je to dobré? Človek obýva dom približne 50 rokov a potomkovia ho potom možno ani nebudú chcieť, lebo majú inú predstavu. A stavbári dnes vedia, že zbúrať stavbu je pomaly drahšie, ako postaviť novú. Moderné domy v sebe obsahujú veľké množstvo stavebnej chémie, ktorá je klasifikovaná ako nebezpečný odpad a množstvo betónu, čo sa ťažko búri, drví a likviduje. Zanechávame tak potomkom niečo, s čím budú mať starosti.“

Okrem všetkých vyššie uvedených výhod, spomeňme ešte estetickú stránku budovy. V ekologickom centre SOSNA sa držia toho, že veci by nemali byť len funkčné, ale aj pekné. Aj preto bude hobití dom najmä v teplých mesiacoch krášliť zelená strecha, bylinky a kvety.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Daniel Szabó

taré pneumatiky sa použili aj ako podklad pre zelené strechu. Týmto spôsobom sa recyklujú a nemusia sa spaľovať.

Staré pneumatiky sa použili aj ako podklad pre zelené strechu. Týmto spôsobom sa recyklujú a nemusia sa spaľovať.

Ešte rozostavaný interiér s pecou a miestami na sedenie.

Ešte rozostavaný interiér s pecou a miestami na sedenie.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rovnako ako človek, aj dom by mal dýchať
  1. […] a jej obyvateľov. Odporúčania dáva Štefan Szabó zo SOSNy. Postaviť si dom je normálka. No ekologický hobití domček poskytuje celom iný zážitok z bývania. Festival súčasnej hudby ARS NOVA sa vybral rozhodne […]

    Komentoval Iné cesty | Zajtrajšie noviny dňa 16.11.2014 o 18:12:32Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems