Richard Raši: „Košice už budú pred povodňami ochránené.“

| Mesto Košice | 16. 11. 2014

Po februárovom skolaudovaní zrekonštruovaného vyše 540 metrov dlhého úseku ľavobrežnej ochrannej hrádze rieky Hornád v košickej mestskej časti Džungľa, odovzdali v minulých dňoch vodohospodári za účasti ministra životného prostredia SR Petra Žigu, ministra vnútra SR Róberta Kaliňáka a primátora mesta Richarda Rašiho ďalšie tri investičné stavby protipovodňovej ochrany Košíc.

Keďže protipovodňové opatrenia z konca 60. a začiatku 70. rokov už pre Košice nepostačovali, čo sa ukázalo najmä pri rozsiahlych povodniach na východe SR v roku 2010, vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR komplexnú stratégiu protipovodňových opatrení na celom Slovensku, vrátane rieky Hornád. Vláda SR následne na svojom výjazdovom rokovaní v Košiciach v októbri minulého roka rozhodla o protipovodňových opatreniach a investovaní do nich v objeme 40 miliónov eur.

Po rekonštrukcii hrádze v Džungli teraz vodohospodári rozšírili koryto Hornádu v úseku dlhom 712 metrov medzi cestným mostom Sečovská – Prešovská a šikmým cestným mostom vo Vyšnom Opátskom, vybudovali obslužnú komunikáciu na prevádzkové účely vodohospodárov s možnosťou využitia na rekreačné účely – bicyklovanie, korčuľovanie a podobne a upravili a spevnili aj brehy Hornádu pri mestskej časti Ťahanovce.

Náročné práce ukončili s trojmesačným predstihom oproti pôvodnému plánu, navyše, ušetrili takmer 17-tisíc eur. Prvé dve stavby začali vodohospodári realizovať v novembri 2013, tretiu v júni 2014. Celkové náklady na stavbu I. a obslužnú komunikáciu dosiahli spolu sumu 310 722,792 eura, pričom ušetrili 16 377,098 eura, protipovodňové dielo pri Ťahanovciach vyšlo na 197 002,02 eura.

„V roku 2010 sme boli svedkami toho, keď vyčíňajúci vodný živel ničil cesty, polia, záhrady a príbytky ľudí, ktorí sa právom obávali aj o svoje životy,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši. „Len počas jednej noci museli záchranári evakuovať do bezpečia takmer 2000 obyvateľov košických mestských častí Ťahanovce, Sever, Džungľa a Krásna, škody sa vyšplhali na milióny eur. Vďaka týmto našim protipovodňovým opatreniam sa to už nikdy nezopakuje, životy a majetok Košičanov, ako aj obyvateľov obcí v okolí metropoly východu, budú natrvalo ochránené.“

Protipovodňové opatrenia, vrátane rekonštrukcie mostných objektov by mali byť komplexne ukončené v roku 2017. Veľká časť peňazí bude investovaná z prostriedkov Európskej únie, avšak čo sa týka protipovodňových opatrení v Košiciach, v celom úseku od Ťahanoviec až po Krásnu nad Hornádom, sú financované zo štátneho rozpočtu, respektíve zo zdrojov Slovenského vodohospodárskeho podniku. Po dokončení bude mať protipovodňová ochrana Košíc dĺžku 12 kilometrov.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

HornadProtipovodnoveOpatrenia5
protipovodnove
HornadProtipovodnoveOpatrenia26

MIRO6661

protipovodnove3

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Richard Raši: „Košice už budú pred povodňami ochránené.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems