Pozvánka na festival súčasného umenia

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 2. 11. 2014

„Stačí len odhodiť predsudky a byť otvorený novým pohľadom a spôsobom uchopenia hudobnej idey.“ Taký je návod, ako počúvať súčasnú hudbu od dramaturgičky festivalu ARS NOVA Košice Lucii Potokárovej. Práve toto podujatie môžete navštíviť od 3. do 9. novembra v Dome umenia a Kasárňach/Kulturpark.

ARS NOVA Košice je festival súčasnej hudby a najmä žijúcich autorov, ale v jeho programe zaznie aj tvorba 20. storočia. Prináša hneď niekoľko typov koncertov. Edukatívne zahrajú žiaci ZUŠ, študenti košického Konzervatória, študenti Hudobnej akadémie – VENI ACADEMY 2014, v komorných sa predstavia popredné slovenské súbory a na recitáloch vystúpia renomovaní domáci i zahraniční interpreti. Podujatie vyvrcholí koncertom mimoriadneho hosťa, špičkového huslistu svetového renomé Gidona Kremera v sprievode Štátnej filharmónie Košice pod vedením jej šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Podľa dramaturgičky festivalu Lucii Potokárovej spravil tento umelec za niekoľko desiatok rokov azda najviac pre súčasných skladateľov, interpretov, a teda pre súčasnú hudbu: „Repertoár Gidona Kremera je nesmierne rozsiahly, zahŕňa všetky významné klasické a romantické husľové diela, rovnako aj hudbu 20. a 21.storočia, ako Berg či Stockahausen. Jeho meno je spájané so skladateľmi, ako sú Alfred Schnittke, Luigi Nono, Pilipp Glass, Sofia Gubaidulina, Aribert Reimann.“

Ako sa na festival patrí, potešia aj sprievodné podujatia. Budú dve. Prvým je Hudobná akadémia – úspešný projekt VENI ACADEMY, ktorý ma za sebou už štvorročnú históriu. Od 2. do 7. novembra budú návštevníci môcť zažiť množstvo workshopov, ansámblovej, komornej hry či improvizácie. Celý projekt vyvrcholí spoločným koncertom 7. novembra v Kulturparku. Druhým sprievodným podujatím bude výstava Jána Vasilka s názvom Návrhy na múzeum súčasného umenia pre Košice 2013. Výstava potrvá v Dome umenia od 3. do 12. novembra.

Gabriela Krestián Kuchárová

Podrobný program festivalu nájdete TU.

ars

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pozvánka na festival súčasného umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems