Nežná, zamatová

| Anketa | 2. 11. 2014

Dvadsaťpäť rokov je viac než len štvrtina storočia. Medziiným to znamená i to, že „porevolučné deti“ už okupujú väčšinu našich vysokých škôl, ale na Nežnú revolúciu nemajú žiadnu živú spomienku. Pamäť národa sa však zachováva aj vďaka ľuďom, ktorí opakovane prinášajú svedectvo o míľnikoch v histórii. Oslovili sme piatich Košičanov, ktorí poznajú odpovede na otázku: Na čo by mali ľudia pamätať pri výročí Nežnej revolúcie?

mirka rybarova Miroslava Rybárova – spoluorganizátorka festivalu MATRIOSHKA

Tí, čo zažili obdobie totality, nech si spomenú na hodnoty, pre ktoré vyšli do ulíc a za ktoré bojovali. Tí, ktorí toto obdobie nezažili a myslia si, že sa ich to už netýka, aby svojou nečinnosťou a ľahkovážnosťou neboli prekvapení, keď sa do ich každodenného slovníka opäť zaradí k slovíčkam “tykať” a “vykať” aj ZATÝKAŤ.

foto Ľuba copy Ľuba Blaškovičová – členka koordinačného výboru OF – Verejnosť proti násiliu v Košiciach

Nežnú revolúciu urobili občania, nie politické strany, ktoré si ju tak rady privlastňujú a jej výsledky (ktoré boli pre nás zázrakom) nesmieme pochovať vlastným nezáujmom. Politická kultúra ani za 25 rokov nedorástla do rozmerov, keď sa občan nemusí zaujímať o to, kto vedie jeho obec, mesto, krajinu. Preto je jeho povinnosťou ozývať sa, keď sa klame, pomáhať, keď je to potrebné, zúčastňovať sa verejného života a preberať spoluzodpovednosť – vo voľbách aj po voľbách. Nevyhovárať sa na žiadnych „ONI“, keď vždy sme to iba „MY“.

tono spisak, foto sa musi vymenit Anton Spišák – organizátor festivalu REFRESH +89

Nikto by nemal zabúdať, že skutočná slobodná spoločnosť nevznikne len vďaka revolúcii a zmene štátneho režimu. V skutočnosti si individuálnu slobodu musí na sebe vypracovať každý samostatne. A to jedine prijatím zodpovednosti za svoje rozhodnutia, rešpektovaním práv ostatných a kultivovaním celospoločenskej pamäte. Jedine tak môže zvíťaziť pravda nad nenávisťou.

Pekar Martin Pekár– vedúci Katedry histórie UPJŠ

Mali by sme pamätať na to, že každú revolúciu robia ľudia ako my, ak nestratili vieru v lepšiu budúcnosť a ak boli ochotní čosi za ňu obetovať. Mali by sme s odkazom Novembra ´89 zaobchádzať s vedomím, že teraz tú lepšiu budúcnosť žijeme. A mnohí by si mali uvedomiť, že ľudská pamäť má tendenciu spomienky prikrášliť. Aj pri otázke, či nebolo „predtým“ predsa len lepšie…

Laco Oravec 3 copyj Laco Oravec – programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku, ktorá stojí za projektom Remember November

November 1989 je nepochybne jedno z najdôležitejších období našej histórie. Aby sme boli schopní kriticky vnímať súčasný vývoj na Slovensku, musíme sa opakovane vracať k ideám a ideálom Nežnej revolúcie, ktorou sme sa prinavrátili k spoločenstvu demokratických štátov. Stáť na námestiach pred 25 rokmi nebolo nejakým rozmarom, ale predstavovalo veľký kus občianskej odvahy a túžby po spravodlivejšej krajine. Či už z úcty k všetkým, čo na námestiach štrngali kľúčmi, alebo z presvedčenia, že demokracia je vratká, by sme nemali na 17. november zabúdať. Dnes, ale ani o ďalších 25 či 50 rokov.

Magdaléna Haľková
Foto: archív respondentov

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nežná, zamatová

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems