Nekonvenčná osobnosť klasickej hudby s modrými husľami v Košiciach

| Reportáž | 20. 11. 2014

V košickej židovskej synagóge na Puškinovej ulici sa 9. novembra v podvečerných hodinách uskutočnil prvý charitatívny koncert z projektu Spájanie generácii. Projekt organizuje Motip Dupli Slovakia spolu so Židovskou náboženskou obcou Košice. Jeho cieľom je prehĺbenie vzájomnej úcty medzi mladou a seniorskou generáciou.

Hosťom koncertu bol famózny český husľový virtuóz Pavel Šporcl. Je laureátom mnohých husľových súťaží a nositeľom významných ocenení. Do knihy Husloví virtuózové: Od Paganiniho po 21. storočie ho historik Henry Roth zaradil ako jediného z českých huslistov mladej generácie. Po uvedení Dvořákovho koncertu s Českou filharmóniou pri otvorení sezóny 2001/2002, bol Pavel Šporcl kritikmi označený ako talent, ktorý sa rodí možno raz za sto rokov.

Šporclova Nostalgia

Svojský Šporcl hral na modrých husliach, ktoré mu na mieru vyrobil český husliar Ján Špidlen. Nezabudol ani na pirátsku šatku typickú pre jeho štýl. Na klavíri ho doprevádzal český dirigent a hudobník Petr Jiříkovský. V programe Moje hudobné legendy odzneli skladby od skladateľov, ako Bedřich Smetana (Z domoviny), Antonín Dvožák (Sonatína G dur op.100), František Drdla (Souvenír). Ako poďakovanie predchádzajúcej generácii českých huslistov zaznela aj kompozícia Pavla Šporcla Bohemian Nostalgia.

Virtuóz poďakoval košickému publiku a ocenil tradične skvelú atmosféru. Publikum uznalo Šporclovu strhujúcu virtuozitu, dynamiku a husľovú ladnosť viacnásobným aplauzom a záverečným standing ovation. Po skončení koncertu sa uskutočnil predaj jeho najnovšieho albumu s podpisom. Nadšenie z hudobného zážitku sa prejavilo aj vykúpením albumov. Pre nedostatočný počet CD Pavel Šporcl podpisoval už len buletin s programom a neodmietol ani prosbu o spoločnú fotografiu.

Martina Hadbavníková
Foto: archív P. Šporcla

DSC_4282


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nekonvenčná osobnosť klasickej hudby s modrými husľami v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems