Návštevníkov Festivalu sakrálneho umenia v Košiciach čaká pestrý a bohatý program

| Mesto Košice | 2. 11. 2014

Jubilejný, v poradí už 25. ročník Festivalu sakrálneho umenia v Košiciach, ktorý je neodmysliteľne spätý s oslavami patrónky mesta sv. Alžbety a košického gotického klenotu – Dómu sv. Alžbety, sa začne 9. a potrvá do 23. novembra.

Počas dvoch týždňov čaká Košičanov všetkých generácií, vyznaní či názorov pestrá a bohatá prehliadka hudby, slova, vokálneho i výtvarného umenia.

Festival slávnostne otvorí verejnosti svoje brány koncertom Aleluja 9. novembra o 18:00 hod. v Kostole Najsvätejšej Trojice (premonštráti) na Hlavnej 67. Účinkovať budú Musica Iuvenalis, detský spevácky zbor Magnólia pri ZUŠ v Sobranciach, spevácky zbor Septemthillis pri ZUŠ v Lipanoch a Marián Lukáč (barytón). Ešte v ten istý deň sa začne o 19:00 hod. v Kaplnke sv. Michala na Hlavnej ulici Completorium Cassoviense – kombinácia starobylej latinskej liturgie a koncertnej polhodinky (vokálny súbor Gregoriana, Spevy z Taizé) zostavenej aktuálne k liturgickému obdobiu.

Zaujímavosti o interiéri Dómu sv. Alžbety v období baroka sa návštevníci dozvedia z prednášky archivára Arcibiskupského úradu Košice prof. Petra Zubka v košickej katedrále, súčasťou bude výstava liturgických predmetov, otvorená pre verejnosť až do konca festivalu. Do programu sú zaradené aj koncerty súboru Alea so známym slovenským spevákom Martinom Babjakom a poľskej skupiny New Life´m, ktorá zavíta do Košíc z partnerského mesta Rzeszów.

Ani v tomto roku nebude chýbať Koncert detských a mládežníckych speváckych zborovktoré interpretujú sakrálnu hudbu a veľmi očakávaný koncert Štátnej filharmónie Košice. Zaznie na ňom Dvořákovo Te Deum pre sopran, bas, zbor a orchester, za účasti dvoch vynikajúcich speváckych zborov – Collegium Technicum a Speváckeho zboru Masarykovej univerzity v Brne.

Rok 2014 je jubilejným i pre Ekumenické spoločenstvo cirkví a kresťanských spoločenstiev na území mesta Košice, slávi totiž už 20 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti Mesto Košice pripravilo videofilm dokumentujúci činnosť členov ekumenického spoločenstva. V premiére ho diváci uvidia na Ekumenickom koncerte, kde v závere prvýkrát zaznie spoločná skladba, do ktorej sa zapojili takmer všetky spevácke zbory členov košickej ekumeny. Koncert sa uskutoční 16. novembra o 19:00 hod. v Kostole sv. Gorazda a spoločníkov na Toryskej 1/A.

Organizátori festivalu však pripravili toho ešte oveľa viac, všetko o programe sa záujemcovia dozvedia na webovej stránke mesta Košice www.kosice.sk.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

MIRO0318

MIRO0309

MIRO0238

MIRO0233

MIRO0231

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Návštevníkov Festivalu sakrálneho umenia v Košiciach čaká pestrý a bohatý program

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems